Dıophantıne dörtlüleri ve genelleştirilmiş iki değişkenli polinom dizileri
Diophantine quadruples and generalized bivariate polynomial sequences
  1. Tez No: 251631
  2. Yazar: GÜL NİHAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konuya ait literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde; literatür de yer almış bazı sayı ve polinom dizilerinin tanım ve temel özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde; Diophantine dörtlüleri ve literatür de yer alan çalışmalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; elemanları Chebyshev polinomlar dizisinden oluşturulan dörtlüler tanımlanmış ve Fibonacci ve Lucas sayılarına uygulamaları verilmiştir. Beşinci bölümde; dördüncü bölümde tanımlanan dörtlülerin genelleştirilmesi yapılarak, elemanları Genelleştirilmiş iki değişkenli polinomlar dizisinden seçilen dörtlülerin uygulamaları verilmiştir. Altıncı bölümde; beşinci bölümde oluşturulan dörtlülerden faydalanarak D(ZK^2) özelliğine sahip Diophantine dörtlüleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of six sections. In the first section, there is a summary of literature related to this subject. In the second section, you can find the definition of some number sequences, polynomial sequences and their basic properties. In the third section, there are a definition of Diophantine Quadruples and its given to studies in literature. In the fourth section, it?s defined Diophantine Quadruples which are made of polynomial sequences and it is given the application of the Fibonacci and Lucas Numbers. In the fifth section, it is made a generalization, which is defined as quadruples in the fourth section and it is given the application of quadruples which their elemants are choosed from `Genaralized Bivariate Polynomial Sequences?. In the sixth section, it is obtained Diophantine Quadruples, which have the property D(ZK^2) which is contained by taking into account generalization results.