Si-PVA ve Si-PVC kompozit tozlarının pirolizi ve karakterizasyonu
Pyrolysis and characterizations of silicon-PVA and silicon-PVC composite powders
  1. Tez No: 251630
  2. Yazar: NİDA YILDIZ USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÖZKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Plastikler modern yaşamın çok çeşitli alanlarında sağladıkları önemli avantajlar nedeniyle tercih edilen ve tüketimi sürekli artış gösteren bir malzeme grubudur. Bununla birlikte plastiklerin, tabiatta meydana getirdiği en büyük problem; organik maddeler gibi çürüyüp parçalanmamaları ve yüzyıllarca dünyamızı kirletecek olmalarıdır. Bu sebeple çöplüklerden toplanıp tekrar kullanma ya da geri dönüşüm amaçlarıyla işlenmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda daha ekonomik ve çevreci plastik geri dönüştürme teknolojilerine ihtiyaç olduğu açıktır.,Bu çalışmada; karbon kaynağı olarak kullanılan polimerler PVA ve PVC'nin silisyum ile yüksek enerjili öğütme ortamlarında karıştırılmasının ardından 700oC'de gerçekleştirilen piroliz işlemi esnasında açığa çıkan parçalanma ve bozunma ürünlerinin silisyum ile etkileşimi incelenmiş ve bozunma ürünlerindeki karbonun SiC gibi kararlı bir bileşik olarak yapıda tutulabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla; farklı sürelerde uygulanan karıştırma işleminin farklı silisyum toz ve polimer oranlarının fonksiyonu olarak piroliz öncesi ve sonrasında tozların fiziksel özelliklerindeki değişimler, kalıntı karbon ve yeni faz oluşumları üzerine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastics encompass a large material group preferred in many varieties of modern life whose consumptions are exhibiting a continuous increase. However, the biggest problem of plastics is that they do not degrade like organic materials and they will pollute our planet throughout centuries. For this reason, plastics must be collected from garbage and be processed for reuse or recycling purposes. It is clear that, more economical and environmentally advantageous technologies are still needed instead of current methods of plastic waste assessment. In this study; the polymers PVA and PVC used as carbon source and mixed with silicon powder via high-energy milling process. The mixtures were pyrolysed at 700°C under argon atmosphere and products were examined for the investigation of the reaction of decomposition and degradation products with silicon. For this purpose, before and after pyrolysis, experiments were carried out as a function of mixing time and Si/polymer ratio. Level of carbon residue, phase analysis and variations in physical properties of before and after pyrolysis were characterized.