Cebirsel sayılara rasyonel sayılarla yaklaşım
- Tez No: 24974
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ŞENKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışmada Di of an t Yaklaşımları. Teorisinin önemli teoremlerinden biri olan“ Thue-Siegel-Roth Teoremi ”incelenmektedir. Uç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, çalışma boyunca kullanılan bazı kavramlar tanımlandıktan sonra konunun kısa bir tarihçesi verilmektedir. îkinci bölümde, Thue-Siegel-Roth Teoremi ifade edilmekte ve gerekli ön hazırlıklar yapıldıktan sonra teoremin ayrıntılı bir ispatı verilmektedir. Üçüncü bölümde ise, bu teoremin bir cebirsel yorumu ispatlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this work is the“ Thue-Siegel-Roth Theorem ”which is one of the important theorems of the Theory of Diophantine Approximations. The work consists of three chapters. In the first chapter a brief history of the subject is given. In the second chapter the statement of the Thue-Siegel- Roth Theorem is given and after necessary lemmas the theorem is proved. Finally in the third chapter an algebraic interpretation of the main theorem is proved.