Bluetooth ile EKG verilerinin iletimi
Transmission of ECG data via bluetooth
- Tez No: 251637
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biophysics, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kalp rahatsızlıklarını belirlemede çok etkili bir yöntem olan EKG ölçümü, kalbin elektriksel sistemindeki değişimlere dayanmaktadır. Kalpte oluşan bu biyopotansiyellerin gürültüsüz şekilde bilgisayara aktarılması için geliştirilecek kablosuz bir sistem, hem hasta hem de kullanıcı için önemli düzeyde bir kolaylık sağlar.Bu tezin amacı, aküyle çalışan, taşınabilir, yedi kanaldan EKG ölçümü yapan ve bu ölçüm verisini Bluetooth kablosuz haberleşme teknolojisi kullanarak bir bilgisayar arayüzüne ileten bir sistem geliştirmektir.Tasarlanan bu sistemde Matlab 7.8 kullanılarak, bir görsel kullanıcı arayüzü (GUI) hazırlanmıştır. Kullanıcı, program aracılığıyla verdiği komutlarla, bu tez için kullanılmış olan EKG devresini denetler. Verilen komutlarla istenen EKG kanal ve izlenecek frekans aralığı seçimi gibi denetimler sağlanabilmektedir. Sistemde ayrıca nabız ölçümü yapılmaktadır.Seri Kapı Profili kullanan Bluetooth modülleriyle sağlanan haberleşme sayesinde, EKG cihazı ile kullanılan kişisel bilgisayar arasında kablosuz bir bağlantı kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
ECG measurement, which based on the electrical activities of heart, is a very successful method for detecting the cardiac problems. To monitor a patient?s heart condition, a wireless system would be very useful for the patient and the user to transmit the biopotentials of the heart to a personal computer.The purpose of this thesis is to develop a portable, battery powered system capable of measuring and showing seven different channels of ECG and transmitting the ECG data to a personal computer interface via Bluetooth wireless technology.The user controls the ECG instrument by giving commands from a graphical user interface designed in Matlab 7.8. Requested ECG channel and frequency response selections can be made by given commands. The beats per minute measurement is also available in the system.The connection between the computer and the ECG instrument maintained by a wireless communication, provided by the Bluetooth modules using a Serial Port Profile.