Comperative evaluation of different composting technologies for municipal solid wastes in Istanbul
İstanbul?da evsel katı atıklar için farklı kompostlaştırma teknolojilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 251648
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kompostlaştırma teknolojileri evsel katı atıkların biyolojik arıtımında yaygın olarak kullanılan bir metoddur. Bu çalışmada, İstanbul kenti evsel katı atıklarının kompostlaştırılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın esas hedefi, üç farklı kompostlaştırma metodu olan; kapalı sistem, aktarmalı yığın ve havalandırmalı statik yığın sistemlerinin değerlendirilmesi ve birbirleri ile karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla, Kısırmandıra Kompost ve Geri Kazanım Tesisi bir kapalı kompostlaştırma metodu olarak incelenmiştir. Bunun yanı sıra, tesiste açık alanda oluşturulan yığınlarda aktarmalı ve havalandırmalı statik yığın sistemleri değerlendirilmiştir. Her üç sistemde de aynı özellikteki evsel katı atık kullanılmıştır. Bu çalışma 2008 yaz döneminde yapılmıştır ve kompostlaştırma prosesi tüm sistemlerde sekiz hafta sürmüştür. Gerekli deneysel çalışmaların yürütülmesi amacı ile havalandırmalı statik yığın sistemi ile eş zamanlı olarak aktarmalı yığın ve kapalı kompostlaştırma sistemlerinden karıştırma esnasında kompozit numuneler alınmıştır. Çalışma esnasında, kompostlaştırılan evsel katı atığın karakterizasyonun belirlenmesi amacıyla haftalık olarak fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Sonuç olarak, uygun yer seçimi ve yüksek kapasiteli aktarma ekipmanları kullanılarak reaktörde kompostlaştırma yerine çok daha basit ve ekonomik olan aktarmalı yığın yöntemiyle kompostlaştırmanın uygulanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composting is a widespread method used for biological treatment of municipal solid wastes. In the present study, composting process for municipal solid wastes in İstanbul was investigated. The main goal of this investigation was to evaluate and compare three different composting methods; in-vessel, turned windrow and aerated static pile. According to this aim, Kısırmandıra Compost and Recovery Facility was selected to investigate the in-vessel composting technology. Additionally, two compost piles were constructed at the facility, in open area, for evaluating turned windrow and aerated static pile methods. In all three systems, municipal solid waste with the same characteristic was used. This study was performed during the summer 2008 and composting process lasted for eight weeks at all systems. The composite samples were taken during the mixing operation in turned windrow and in-vessel system, and at the same time from aerated static pile for necesarry experiments. During this study, physical and chemical analyses were conducted to determine the characterization of the composting material each week. Finally, it has been proven in this study that composting of the municipal solid wastes can be achieved by simple and economical turned windrow method instead of composting in the reactor with high capasity equipments and appropriate space requirements.