Evaluation of repair materials for high performance concrete
Yüksek performanslı betonların onarımında kullanılan malzemelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 251653
  2. Yazar: TAHSİN ALPER YIKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada öncelikle beton hasarına neden olan etmenler ve bu hasarların tamir yöntemleri anlatıldı. Bununla birlikte, tamir yönteminin nasıl belirleneceğinden ve yapılan tamiratın kalitesinin nasıl kontrol edileceğinden bahsedildi. Laboratuvar ortamında ve şantiyede deneyler yapılarak sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunuldu.Çalışmalar iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. Önce tamir malzemesi olarak kullanılacak harçların taze ve sertleşmiş özelliklerinin belirlenmesi için laboratuvar deneyleri yapıldı. Daha sonra şantiyede betonarme bloklar üzerinde deneme tamiratları gerçekleştirildi. Tamiratlı bölgelerden alınan karotlar üzerinde yerinde çekme deneyi, hazırlanan numunelerde de geçirimlilik deneyleri ve mikroyapı incelemeleri yapıldı. Yapılan araştırmalarda genel olarak tamir malzemesi ve beton yüzeyi arasında kalan yapışma bölgesinin kalitesi incelendi. Aynı zamanda işçilik kalitesinin tamirata etkisini incelemek için farklı işçiler tarafından eşzamanlı denemeler yapılıp, benzer deneyler tekrarlandı.Ayrıca son olarak tamirat kalitesinin hasarsız yöntemlerle tesbit edilebilmesi için de bazı çalışmalar yapıldı. Impact-echo adı verilen deney aleti kullanılarak yapılan analizler ile yerinde çekme deneyi arasında bir ilişki kurulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This document includes a literature review of causes of concrete deterioration and how to repair the deteriorated structures. Planning and executing of a repair and methods of controlling the repair quality are presented below. In-situ and laboratory testing?s performed and results are analyzed.In this research the compatibility between two repair materials and substrate concrete is investigated in two stages. First, specific properties of repair materials are determined in the laboratory. Than trial castings are made on the field and cores are drilled out in the middle of the repairs. Rapid chloride permeability is determined and chloride diffusion coefficients are calculated from the samples of the repaired cores. Pull-off test method is used to determine the tensile strength on the repaired section. Fluorescent epoxy technique is used to determine the microstructure of the bonded area. Therefore, plane sections and thin sections are prepared for microstructural analysis. Permeability tests, adhesion tests and microanalyses are performed to determine the compatibility of the repair material with the substrate concrete. To find the variations between operators, different trial repairs by different qualified workers are executed and the same testing program is carried out.Finally non-destructive testing methods are used to determine a correlation between material properties and compatibility. Using impact-echo testing equipment analyses are performed on the repaired sections and results are compared with adhesion test results.