Hamilton-Jacobi optimizasyon denkleminin deprem etkisindeki yapılara uygulanması
The application of Hamilton-Jacobi optimization equation to the structures under the effect of earthquake
  1. Tez No: 251656
  2. Yazar: OZAN MURAT OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, yapılara etkiyen deprem kuvvetlerinin, aktif ve pasif kontrol yöntemleri ile azaltılmasının yöntemleri incelenmiştir. Pasif kontrol mekanizmaları hakkında kısa bir açıklama yapılmış ardından aktif kontrol mekanizmaları detaylı olarak anlatılmıştır. Aktif kontrol sistemlerinin genel amacı, deprem etkisi altındaki yapının, depreme verdiği cevaba ve deprem etkisine göre belirli bir algoritmayla hesaplanan kontrol kuvvetleri ile katlar arası rölatif yer değiştirmelerini azaltmaktır. Ardından Hamilton-Jacobi optimizasyon denkleminin, deprem etkisi altındaki yapılara uygulanması incelenmiştir. İleri yapı tasarımının bir parçası olan kontrol mekanizmalarında problem unsuru olan aşırı kontrol kuvvetinin optimizasyonunda Hamilton-Jacobi optimizasyon denkleminin uygulanmasıyla kuvvetlerin farkedilebilir bir şekilde minimize olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan bu incelemeler, 2 katlı bir kayma çerçevesi üzerine, 8 farklı deprem kaydına uygulaması yapılmış ve kontrol kuvvetleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the minimization of earthquake loads with active and passive control forces which effects to the structures is examined. A little information is given about the passive control forces before the detailed information of active forces. General purpose of the active control system is minimization of relative displacements of storeys with control forces derived by structural response and earthquake forces. After that the application of Hamilton-Jacobi optimization equation to the structures under the effect of earthquake is examined. The problem of extra big amount of control force in the advanced structural desinging principles, is minimized by using the Hamilton-Jacobi Optimization Equation. As a result, the control force is reduced by this equation with a reasonable amount. These examinations are used in a two storey building system under the effects of eight major earthquake inputs and the control forces are derived.