Elektromanyetik darbelerden korunma
Protection against electromagnetic pulses
- Tez No: 251666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN KALENDERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yakın geçmişe kadar bilinmeyen EMP (Elektromanyetik Darbe) etkisi, elektrik-elektronik elemanların, devrelerin ve sistemlerin, insan yaşamına girmeye başladığı 19.yy'ın ortalarında yapılan bir nükleer deneme sonucunda fark edilmiştir. EMI (Elektromanyetik Girişim) kaynaklarından bir tanesi olan EMP, bilimsel çalışmalar sonucu insanlık tarafından üretilebilir hale gelmesiyle Savunma Teknolojilerinde bir araç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ülkelerin savunma sistemlerini çökertmeye yönelik olarak kullanılabilen EMP'ye karşı, hassasiyet ve önem derecesine göre sınıflandırılmış sistemler korunmalıdır. Bu çalışmada elektromanyetik darbelerden korunma adına alınabilecek önlemlerden biri olan ekranlamanın yapı geometrisi, yapı üzerindeki açıklıkları, boyutları, sayıları, konumları, malzeme özellikleri ve alanın frekansı gibi birçok etken göz önüne alınarak HFSS (High Frequency Structure Simulator) programı ile yapılan benzetimlerin FEM (Sonlu Elemanlar Yöntemi) ile analizleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
EMP (Electromagnetic Pulses) effect which had not been known until recently has been realized as a result of a nuclear experiment done in the midst of the 19th century when electric, electronic equipments, circuits and systems began to enter human life. One of the sources of EMI (Electromagnetic Interference) EMP which became producible by humans as a result of scientific studies has begun to be used as a tool in Defense Technology. Systems classified in terms of their sensitivity and degree of significance should be kept against EMP which can be used to collapse defense systems. In this study simulations and results of FEM (finite element method) that were obtained by using HFSS (High Frequency Structure Simulator) program were presented considering a lot of factors such as the structural geometry of shielding which is one of the actions that could be taken for defense against the electromagnetic pulses, geometry, dimensions, numbers, positions and material specifications of the openings on the building and field frequency.