Mimarlık düşüncesinin gelişimi ve mimarlık söylemleri -özneler üzerinden bir değerlendirme-
The development of the architectural idea and the architectural narratives -an assesment on the subjects of architecture-
  1. Tez No: 251690
  2. Yazar: DİLARA HAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTANGA DENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması, her şeyden önce mimarlık kuramına yönelik bir ilginin ürünü olmaktadır. Mimarlığın kuramsal alanının tarihsel süreçte nasıl bir gelişim gösterdiğinin değerlendirildiği bu çalışmada, genelden çıkarak özele inen bir bakışla farklı anlatılara ulaşılabileceği gözlenmiş, bu amaçla da konu tarihsel süreçte dönemini belirlemiş mimarlar üzerinden ele alınmıştır.Tarih birbiri ardından gelen dönemleri çoğu zaman bir etki ? tepki ürünü olarak göstermektedir. Böyle bir yaklaşım genel bir bakışla kabul edilebilir dursa da, öznelere odaklanıldığında farklı dönemlerde benzer düşünsel süreçlerin izlerine rastlanır olmaktadır. Aynı türden bir yaklaşım, çoğu zaman biçimin ortaklığında temellenen dönemlerin de, kendi içerisinde farklı düşünen özneler çıkarabileceğini göstermektedir.Çalışma, bu türden benzerlikler ve farklılıkların da izlerini sürerek, mimarlığı hem yapısal hem de içinde konumlandığı sosyal bağlamla da ilişkili düşünsel yanıyla kavrayabilmeyi amaçlamaktadır. Özellikle günümüzde her şeyden çok biçimin etkisinde gelişen bir mimarlık ortamının varlığı, biçimi var eden zihinsel sürecin ele alınmasını önemli hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis can be seen as a product of an interest on architectural theory. The question of how the theoretical field of architecture has been evaluated in the historical process has considered and the view descending from general to detail, shows the different narrative perspectives can be observed. With this aim, the study has handled on to the architects whom have determined the period of themselves in historical process.History is showing us the periods coming after, as an aciton-reaction phenomenon. In general view, this kind of approach can be acceptable, but by focusing on subjects, similar architectural thoughts can be observed on different periods. With the same perspective , the reverse is also becoming possible.The study is trying to understand architecture both as a pyhsical and theoritical field, which is very related with the social context, by following these kind of similarities and diversities. Especially, understanding architecture as an ideal phenomena is getting more important today, when the architecture is based on physical appearence more than ever.