Flâneur'ün dönüşümü bağlamında kentte gündelik yaşam ve sanat ilişkisi
The relation between urban everyday life and art, in the context of Flaneur's transformation
  1. Tez No: 251689
  2. Yazar: İPEK ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTANGA DENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez çalışması kapsamında, gündelik kent yaşamı ve sanatın birlikte konuşulmaya başlanmasının bir sembolü olan 19. yüzyıl flâneur'ünden itibaren, günümüze kadar gündelik kent yaşamının geçirdiği değişimlerle birlikte, sanatla ilişkisi, flâneür'ün dönüşümü bağlamında ele alınmıştır.Kentin kamusal alanlarında karşımıza çıkan sanat işleri, kentlinin kente farklı bir çerçeveden bakmasına yardımcı olabilmektedir ya da kentlinin bizzat ürettiği graffiti gibi ürünler, bir kendini ifade etme yöntemi olarak, diğer kentlilerle iletişim kurmayı sağlamaktadır. Bir diğer yandan günümüzde yerel ya da uluslararası sanat etkinlikleri, kent ölçeğinde hazırlanarak, kentin kendisi ve gündelik yaşam, estetik bir ürüne dönüştürülmektedir. Bu tez çalışmasının ana çerçevesini, değişen kent yaşamıyla birlikte flâneur'ün değişen var olma biçimleri oluşturmaktadır. Flâneur sayesinde kentin devinimi ve kentle ilişkili kavramların dönüşümüne paralel olarak, sanat işlerinde de gündelik yaşamla çeşitli ilişkiler kurulduğunu gözlemleriz.
Özet (Çeviri)
The relation between urban life and art with the context of the flâneur?s transformation is approached by taking ?the flaneur? as a symbol of relation between urban everyday life and art, and by discussing the transformation of everyday life till today.Art pieces that we meet in public places of the city, can help dwellers to have different perspectives about the city. Or art works, which dwellers produce themselves, like ?graffiti?, provide the communication between other dwellers and the whole city. On the otherside, international or local art festivals are prepared for the city-wide. By that way, the city itself and everyday life become an aesthetic work. The frame of this work comprises the flâneur?s changing existances with the changing urban life. With the help of flâneur, we can observe the relations between art and everyday life in terms of the mobility of cities and the transformation of the concepts that are related to the cities.