Preparation of fluorine containing polyurethane coating materials
Flor içeren poliüretan kaplama malzemelerinin hazırlanması
- Tez No: 251737
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. ERSİN SERHATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, flor içeren, fenol ile bloklanmış poliizosiyanat bazlı poliüretan kaplama malzemesi hazırlanmıştır. Poliüretan kaplama malzemesini flor ile modifiye etmek için, dört farklı bileşik kullanılmıştır. Bu bileşiklerden biri özel bir florlanmış aromatik alkol ve diğerleri perfloropolieter bazlı sentetik yağlardır. Kaplama formülasyonları, bloklanmış poliizosiyanat, poliol, flor grubu içeren bileşikler, katalizör(Kalay Dibütil Dilaurat) ve çözücünün karıştırılması ile hazırlanmıştır. Kaplama formülasyonları cam yüzeylere Spin Coater sistemi ile kaplanmış ve elde edilen filmler termal olarak polimerleştirilmiştir. Poliüretan kaplama malzemesinin oluşumu ve bu kaplama malzemesinin içindeki flor varlığı Infrared Analizi ile belirlenmiştir. Fim yüzeyindeki flor zenginleşmesi Temas Açısı ölçümleri ile, film sertliği Pendulum Sertlik Cihazı ile incelenmiştir. Morfolojik özellikleri gözlemlemek için Tarayıcı Elektron Mikroskobu(SEM) kullanılmıştır. Filmlerin termal özellikleri Termal Gravimetrik Analiz(TGA) ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, fluorine containing polyurethane coating materials which based on phenol-blocked polyisocyanate have been prepared. To modify polyurethane coating material with fluorine, four different compounds have been used. One of these compounds was a special type of aromatic fluorinated mono alcohol and the others were perfluoropolyether (PFPE) based synthetic oils. Coating formulations have been prepared by mixing blocked polyisocyanate, polyol, fluorine containing compounds, catalyst (Dibutyl tin dilaurate) and solvent. The glass surfaces have been coated with formulations by using Spin Coater System(SCS) and obtained films have been polymerized thermally. The formation of polyurethane coating material and the existance of fluorine group in these coatings have been observed by Infrared Analysis. The fluorine enrichment in the top of the surface of the films and film hardness have been examined by Contact Angle measurements and Pendulum Hardness Tester. Scanning Electron Microscopy (SEM) has been used to observe morphological changes of the coating surfaces. Thermal properties of films has been measured by Thermal Gravimetric Analysis (TGA).