Yan dalda flor içeren metakrilat polimerlerinin hidrotermal yöntemle nanokompozitlerinin hazırlanması
Preparation of nanocomposites of fluorine-containing methacrylate polymers by hydrothermal method
- Tez No: 811088
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni sentezlenen bir metakrilat polimeri (PFAEMA) ve bir biyopolimer olan sodyum karboksilmetil selüloz karışımı hidrotermal yöntemle hazırlanmıştır. Hypericum perforatum ekstraktından farklı ağırlık oranlarında (%3, %5 ve %7) biyosentezlenmiş gümüş nanopartikülleri (Ag NP) hidrotermal yöntemle PFAEMA-NaCMC karışımına eklenerek üç yeni PFAEMA-NaCMC/Ag biyonanokompoziti üretilmiştir. PFAEMA monomeri ve homopolimeri FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri ile karakterize edilmiştir. Nanokompozitlerin yüzey morfolojileri XRD, SEM ve EDX analizleri ile belirlenmiştir. Termogravimetrik analiz (TGA) ile hazırlanan malzemelerin termal özellikleri incelenmiştir. Sentezelenen malzemelerin camsı geçiş sıcaklıkları (Tg) diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) cihazı ile belirlenmiştir. PFAEMA-NaCMC, Ag NP'lerin ve nanokompozitlerin E. coli, S. Aureus ve K. pneumoniae bakterileri ve C. albicans mayasına karşı antimikrobiyal etkisi araştırılmıştır. Ayrıca PFAEMA-NaCMC/Ag nanokompozitlerin toplam antioksidan ve oksidan kapasitelerinin Ag NP dozuna bağlı artışı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a newly synthesized methacrylate polymer (PFAEMA) and a biopolymer sodium carboxylmethyl cellulose mixture was prepared by hydrothermal method. Three new PFAEMA-NaCMC/Ag bionanocomposites were produced by adding biosynthesized silver nanoparticles (Ag NP) from Hypericum perforatum extract at different weight ratios (3%, 5% and 7%) to the PFAEMA-NaCMC mixture by hydrothermal method. PFAEMA monomer and homopolymer were characterized by FTIR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques. Surface morphologies of nanocomposites were determined by XRD, SEM and EDX analysis. The thermal properties of the materials prepared by thermogravimetric analysis (TGA) were investigated. The glass transition temperatures (Tg) of the synthesized materials were determined by differential scanning calorimetry (DSC). The antimicrobial effect of PFAEMA-NaCMC, Ag NPs and nanocomposites against E. coli, S. Aureus and K. pneumoniae bacteria and C. albicans yeast was investigated. In addition, the increase in total antioxidant and oxidant capacities of PFAEMA-NaCMC/Ag nanocomposites depending on Ag NP dose was determined.