Poly(vinylidene fluoride) based copolymers
Poli(viniliden florür) kökenli koplimerler
- Tez No: 251750
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN H. ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) ve aktivatörlerin elektron transferi yolu ile oluşturulduğu (AGET-ATRP) yöntemleri kullanılarak Poli(viniliden florür) (PVDF) (makrobaşlatıcı) kökenli aşı kopolimerleri ile hidroliz reaksiyonu kullanılarak iyonik fonksyonel grup içeren monomerler sentezlenmiştir.ATRP ve AGET-ATRP koşullarında tersiyer bütil akrilat (tBA), 3-sulfo propil metakrilat, potasyum tuzu (SPMAP), 2-hidroksi etil metakrilat (HEMA), 2-hidroksi etil akrilat (HEA), vinil fosforik asit (VPA), 2-akrilomido-2-metil-1-propan sulfonik asit (AMPS), etilen glisidil metakrilat fosfat (EGMAP), glisidil metakrilat (GMA), stiren (S) ve sentezlenmiş olan 3-sulfo propil metakrilik asit trietilenamin (SAPMA-TEA) monomer olarak kullanılarak aşı kopolimerizasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, graft copolymers of Poly (vinylidene fluoride) (PVDF)(macro-initiator) were synthesized by (ATRP) and activators generated by electron transfer (AGET)-ATRP and ionic functionality containing monomers was also synthesized by hydrolysis reaction.In the graft copolymerization tert-butyl acrylate (tBA), 3-sulfo propyl methacrylate, potassium salt (SPMAP), 2-hydroxy ethyl methacrylate (HEMA), 2-hydroxy-ethyl acrylate (HEA), vinyl phosphoric acid (VPA), 2-acrylamido-2-methyl-1-propane sulphonic acid (AMPS), ethylene glycdyl methacrylate phosphate (EGMAP), glycdyl methacrylate (GMA), styrene (S) and synthesized monomers such as 3-sulfo prophyl methacrylic acid three ethyleneamine (SAPMA-TEA), was used as monomers using PVDF as in the presence of different catalyst complex and reaction conditions.