Delik genişletme işleminin deneysel analizi
Experimental analysis of boring operation
- Tez No: 251751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL LAZOĞLU, YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, dökümden gelen otomobil motoru bloğu silindir delikleri beş ve altı plaketli delik genişletme takımı kullanılarak CNC freze tezgâhında genişletilmiş, talaşlı imalatın verimliliği ve ekonomikliği açısından gerekli olan uygun kesme koşulları ve parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca, üç aşamada gerçekleştirilen talaş kaldırma işlemi, orta talaş kaldırma aşamasının kaba ve ince talaş kaldırma işlemlerine dağıtılmasıyla iki aşamaya düşürülerek üretim verimliliği arttırılmıştır. Bu çalışmada sadece kaba talaş kaldırma işlemi için gerekli olan kesme parametreleri belirlenmiştir. Delik genişletme sırasında kesme kuvvetlerinden dolayı takımdaki ve silindir duvarındaki sapmalar yüzeyde radyal yönde kesilmemiş malzeme tabakası kalmasına neden olur. Ayrıca, takım ekseniyle işlenecek deliğin ekseninin çakışmaması durumunda da radyal sapmalar görülür. Bu durum işleme hatalarına neden olarak işleme hassasiyetini düşürür. İşlenen silindir deliklerinin dairesellik ve diklik gibi form hataları ve yüzey pürüzlülükleri ölçülüp toleranslar dâhilinde olup olmadıkları kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, engine cylinder bores are enlarged by using five and six inserted boring head in CNC milling machine, and the cutting conditions are determined for making the boring application more feasible. Moreover, the semi-finishing operation is dispersed into the roughing and finishing operations and the efficiency of the operation is improved. In this thesis, only roughing operation conditions are determined. Either the cutting tool or the cylinder wall can be deviate due to the cutting forces, which in turn uncut material in radial cutting plane. Beside this, if the axes of the tool and cylinder hole do not coincidence, the radial deviations also can be seen. This situation can lead process faults and reduces sensitivity. The cylindricality, roundness and surface quality of the bores are measured and checked in order to achieve desired dimensional tolerances.