Türkiye'de lojistik sektörünün bir anket çalışmasıyla değerlendirilmesi
Questionnaire based inspection of logistics in Turkey
- Tez No: 251749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye'de lojistikte karşılaşılan sorunlar ve eksiklikler ile bunlara dair çözüm önerileri sunulmuştur. Öncelikle lojistik hakkında temel bilgiler verilmiş ve terimler açıklanmıştır. Daha sonra Türkiye'nin lojistik açıdan stratejik ve teknolojik konumu incelenmiştir. Bir sonraki bölümde dünyada lojistik sektörü hakkında bazı temel bilgiler verilmiştir. Bundan sonra Türkiye'deki lojistik firmalarının durumunun incelenmesi için sektörün önde gelen sekiz firmasıyla anket çalışması yapılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda firmaların kullandığı ulaşım türleri, ulaşım rotaları, depolama maliyetleri, naklettikleri ürünler, kullandıkları bilgisayar programları ve karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. En son bölümde ise çalışma süresince toplanan tüm bu veriler incelenerek durum analizi yapılmıştır. Yapılan analiz doğrultusunda da gelecek için çözüm önerileri sunulmuştur. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye'de faaliyet gösteren bir çok firma; çalışmalarını yeterli teknoloji ve bilgisayar programlarıyla desteklememelerine, çok az sayıda eğitimli elemanının olmasına, gerekli ulaştırma altyapısının henüz kurulamamış olmasına ve bürokratik engellerde sorun yaşanmasına rağmen çok başarılı işler ortaya çıkarmaktadırlar. Gerek teknolojik yatırımların gerekse ulaştırma altyapısının geliştirilerek ulaştırma türleri arasındaki entegrasyonunu sağlanması ve eğitim konusunda devletin de doğru destek ve yatırımları, Türkiye'nin lojistik konusunda eğitim ve teknoloji alanında ilerlemiş ülkeler ile arasındaki farkı kolayca kapatacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The condition of logistics in Turkey is examined by presenting the problems and solutions. First of all, the basic informations about logistics and terms are explained. Then, the strategic and technologic condition of Turkey is examined. In the next part, some basic informations about the logistics in the world have presented. A questionnaire which is sent out by 8 biggest companies of the industry. By using this questionnaire, transportation routes, storing costs, the kinds of the products they transport, the computer programs they use and the problems they face are examined. In the last chapter, the situation is analysed using these information and some suggestions for the future is presented. This study concludes that a lot of companies in Turkey are working in a much lower level of their capacity because they do not have enough technology and computer program support. They have very few educated employees and the transportation infrastructure is not completed yet. With the right support and investments of the goverment, Turkey will soon catch up with the countries which are developed in education and technology.