Supply chain management and its applications in textile industry
Tedarik zinciri yönetimi ve tekstil endüstrisindeki uygulamaları
- Tez No: 251754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇİĞDEM GÜRSOY, ÖĞR. GÖR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tedarik zinciri yönetim sistemi; tedarikçilerden, fabrikalardan, ambarlardan, dağıtım merkezlerinden ve bayilerden oluşan; üzerinde, bir şirketin, o şirketin müşterilerinin ve tedarikçilerinin hızlı ve esnek koordinasyonu için gerekli tüm lojistik işlerinin yönetildiği; bütünleşmiş ve ortak (işbirlikçi) bir ağdır. Tedarik zincirinin üyeleri arasındaki, bilgi paylaşımı, kaynak paylaşımı, risk paylaşımı ve faaliyet paylaşımı gibi“paylaşma”temeline dayalı“işbirliği,”etkili bir tedarik zinciri yönetiminin uygulanmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle de, uzun dönemli işbirliklerin ve ortaklıkların, tedarik zincirlerini önemli harcamalardan arındırdığı ve tedarik zincirlerine önemli rekabet avantajı sağladığı fikrini benimseyen şirketlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bununla birlikte, işbirlikleri ve ortaklıklar, önemli değişiklikler gerektiren, kurulması ve yürütülmesi zor, karşılıklı fedakârlık isteyen beraberliklerdir.Tekstil tedarik zincirinde, bir ortak hazır giyim fabrikasının üretim aşamaları ve kullanılan teknolojiler incelenir. Konfeksiyon üretimi ve sorunları ile ilgili bilgiler tetkik edilir. Türk tekstil endüstrisi şuan son derece rekabetçi bir pazarı idare etmektedir ve araştırma yaparak, inceleme yaparak ve farklı ürün sistemlerini geliştirerek ancak bunun üstesinden gelinebilinir. Fiyat rekabet edecek şekilde olan ürünler yeni teknolojilerin, internet ve modern taşımacılık sistemlerinin etkili kullanımıyla uluslararası pazara katılırlar. Türk tekstil firmaları Türkiye ve dünya çapında kendi markalarının olduğu zincir mağazalara sahiptir ve bunu ekonomik çevredeki çeşitli dinamik faktörleri geliştirme anlayışı ile başarmıştırBütünleşmiş lojistik fonksiyonu yeni gelişmekte olan ürünlerin yeni ekonomik sistemlerindeki en önemli faktörlerden biridir. Bu da rekabetçi avantajı ve katma değeri arttırmayı sağlar. Bu fonksiyon tedarikçiler, aracılar ve dağıtıcılar arasındaki yeni imkânların gelişiminde kullanılır. Bu sistem ?Tedarik Zinciri Yönetimi? olarak bilinir.
Özet (Çeviri)
Supply chain management (SCM) system is the integrated and collaborative network of suppliers, factories, warehouses, distribution centers, and retailers, through which the complete chain of logistic processes is administered resulting in the efficient and flexible coordination of a company, its suppliers and end users. The supply chain members collaborate, i.e. share information, resources, risk and activities, this plays a critical role in the implementation of an effective SCM. An increasing number of companies subscribe to the idea that developing long-term collaboration, cooperation and partnership can remove significant wastage from the supply chain and result in commercial advantage.In the textile supply chain, a partner apparel manufacturer's production processes, and the technologies used, are investigated. Information about apparel production and its problems are examined. The Turkish textile industry now operates in an extremely competitive market, and must overcome this by researching, investigating and developing distinct product systems. Competitively priced products can be delivered to the international market by the efficient use of newly developed technology, the internet and modern transportation methods. Turkish textile companies, have their own brands throughout chain stores in Turkey and around the world, and achieve this by developing an understanding of the various dynamic factors in the economic environment. The Integrated Logistic function is one of the important factors for newly developed products in the new economic system, which creates competitive advantages and higher value add. This function is used to develop new possibilities among suppliers, intermediaries and distributors. This is the system known as“Supply Chain Management”.