Landsat uydu görüntüleri kullanılarak jeotermal kaynakların araştırılması, Ankara örneği
Investigation of geothermal resources by using Landsat satellite images, example of Ankara
  1. Tez No: 251772
  2. Yazar: NECİB ÇAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANKUT ÖRMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amacı uydu görüntüleri kullanılarak Ankara il sınırları içerisinde olası jeotermal kaynakların bulunması olan çalışmamız beş bölümden oluşmuştur. Sırasıyla Giriş, Jeotermal Kaynaklar Hakkında Genel Bilgiler, Jeotermal Kaynakların Aranması, Uygulama ve Sonuç bölümlerine sahip bu çalışma Ankara örneği üzerinde yapılan ilk araştırmadır.Giriş bölümünde çalışmanın amacı, araştırma yürütülürken izlenen yöntem, çalışma alanı ve kullanılan veriler hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca literatürde uzaktan algılama yöntemleri kullanılarak yapılan jeotermal kaynak arama çalışmaları özetlenmiştir.Tez çalışmasının ikinci bölümü olan Jeotermal Kaynaklar Hakkında Genel Bilgiler bölümünde jeotermal kaynakların tanımı verilmiş ardından jeotermal kaynakların ve jeotermal sistemlerin sınıflandırılması hakkında bilgiler sunulmuştur. Bu bilgilere ek olarak dünyadaki ve Türkiye'deki jeotermal kaynakların durumu özetlenmiştir.Araştırmanın üçüncü bölümü olan Jeotermal Kaynakların Aranması bölümünde jeotermal kaynaklar aranırken kullanılan jeolojik, hidrolojik, jeokimyasal, jeofiziksel yöntemler ile uzaktan algılama teknikleri hakkında bilgi verilmiş olup uzaktan algılama yöntemlerinin bu tip keşif çalışmalarında kullanıldığı yerler netleştirilmiştir.İncelemenin dördüncü bölümü olan Uygulama bölümünde ise araştırmanın birinci bölümünde belirtilmiş çalışma alanlarında uydu görüntülerinin yorumlanmasıyla bulunmuş olası faylar ve aynı bölgelerin termal görüntülerinin işlenmesiyle elde edilen radyant sıcaklık haritaları sunulmuştur. Ayrıca bu bölgelerin içerisinde geçtiğimiz yaklaşık 100 yıllık süre içerisinde kaydedilmiş depremlere ait bilgiler de verilmiştir.Tezimizin beşinci bölümü olan sonuç kısmında tez metninde ayrıntılı olarak ele alıp tanımladığımız, irdelediğimiz tüm bilgi , bulgu ve verilerden elde ettiğimiz sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This master thesis which it?s aim is to find probable geothermal resources in Ankara?s administrative province borders consists of five sections respectively called Entry, General Information About Geothermal Resources, Geothermal Resource Exploration, Application and Result. Also it?s the first research of this kind that have been handled on the example of Ankara.In the Entry section information about the aim of the study, methods used in the study, study area, and the data that have been used in the study has been given. Furthermore the summary of the geothermal resource exploration studies have been made.In the second section of the thesis which is called General Information About Geothermal Resources, information about the definition of geothermal resources, the classification of geothermal resources and geothermal systems have been presented. In addition to that information the status of geothermal resource in the world and in Turkey have been summarized.In the third section of the reseach which is named as Geothermal Resource Exploration, information about geological, hydrological, geochemical, geophysical methods and remote sensing techniques used in geothermal resource exploration have been given. Also the place of the usage of remote sensing methods in that type of exploration study have been clarified.In the Application section which is the fourth section of the research, probable faults in the study areas that have been mentioned in the entry section of the study which are determine by the photo interpretation of satellite images and the radiant temperature maps which are obtained by processing of the thermal images of the same study areas have been presented. Also the data about the past earthquakes detected in the observation areas have been given.In the final section of the study results obtained from the information, evidence and datas which were exhaustively defined and examined in the research have been presented.