Makinelerin titreşim ve gürültü haritalarının belirlenmesi, modellenmesi ve analizi
Modelling and analysis of machines by identifying their vibration and noise maps
  1. Tez No: 251797
  2. Yazar: RESUL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YÜCE ŞANLITÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı makinaların gürültü ve titreşim haritalarının belirlenerek, deneysel modelleri temsil edebilecek sayısal modeller kurulmasıdır. Bu çalışmada gürültü kaynağı olarak sadece evaporatör fanının kullanıldığı bir kırağısız buzdolabında gürültü ve titreşim haritaları çıkarılarak, titreşimin ve gürültünün yoğun olduğu bölgeler tespit edilmiştir. Buzdolabında kullanılan malzemelere ait malzeme özellikleri ve sönüm değerlerinin tespit edilmesi amacıyla basit yapılar kullanılmış, kullanılan malzemelere ait elastisite modülü, poison oranı, yoğunluk ve sönüm değerleri tespit edilmiştir. Çalışmanın titreşim ve akustik modellerinin kurulması kısmında ise, sayısal ortamda oluşturulan modeller yapılan deneysel ölçümlerle sınanarak, buzdolabının titreşim ve akustik davranışlarını en iyi temsil edebilecek sayısal modeller kurulmuştur. Çalışma boyunca izlenilen yöntemlerle, buzdolabı gövdesine konumlandırılan evaporatör fan motoru bağlantısından kaynaklanan gürültünün ve evaporatör fanının birinci kanat geçiş frekansının bulunduğu frekans aralığı başarılı bir şekilde modellenmiştir. Tez çalışması boyunca geliştirilen buzdolabı modeli ile, sistemde yalnızca evaporatör fanının bulunduğu işletme koşullarında oluşan gürültü tahmin edilebilmiştir. Buzdolabının modellendiği frekans aralığı, evaporatör fanının kanat geçiş frekansını da içine almaktadır. Buzdolabının titreşim ve akustik modelinin kurulmasıyla, yapı üzerinde yapılacak değişiklikler öncelikle sayısal ortamda uygulanarak gerekli prototip sayısı ve ihtiyacı da azaltılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify vibration and noise maps for machines, and to build their numerical models supported by experimental studies. This study presents determination of noisy areas by using noise and vibration maps for no-frost refrigerator. During experimental measurements, only evaporator fan was used as anoise source. Basic application samples are modelled for determining material properties and damping values. Material properties, which are young modulus, poission ratio, density and damping values are measured from experimental study. In the section of obtaining vibration and acoustic models, numerical models are verified by experimental measurements accurately. It is shown that the refrigerator model developed in this study is capable of predicting the noise caused by the evaporator fan within a frequency range including the blade passing frequency of the fan. Prototype number and necessity are decreased by applying structural modifications primarily on numerical model.