Composting of yeast industry biosolids by using hazelnut husk and shredded cornstalk as bulking agents
Maya endüstrisi arıtma çamurlarının katkı malzemesi olarak fındık kavşağı ve parçalanmış mısır sapı kullanarak kompostlaştırılması
- Tez No: 251841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ATİLLA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Arıtma çamurlarının kompostlaştırılması dünyada yaygın olarak kullanılan bir metot olmasına karşın Türkiye'de atıklarını bu metotla değerlendiren bir arıtma tesisi mevcut değildir. Bu çalışmada, maya endüstrisi arıtma çamurlarının kompostlaştırılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada optimum arıtma çamuru katkı malzemesi oranını bulmak amacıyla 2007 güz döneminde 5m3'lük dört kompost yığını Düzce'deki Pakmaya tesislerinde oluşturulmuştur. Yığınlarda gerçekleştirilen kompostlaştırma prosesi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşaması bir ay boyunca yığınlara basınçlı hava verilen aktif kompostlaştırma, ikincisi ise yine bir ay süren olgunlaştırma sürecidir. Bütün yığınlarda toplam katkı malzemesi:arıtma çamuru oranı 2:1 olarak sabit tutularak, yığınlarda farklı oranlarda fındık kavşağı ve parçalanmış mısır sapı katkı malzemesi olarak kullanılmıştır. Katkı malzemeleri arıtma çamurunun su muhtevasını düşürmek, porozitesini artırmak ve karbon ilavesi için kullanılmıştır. Parçalanmış mısır sapı kompostlaştırmada uygun koşullar oluştursa da fındık kavşağından daha pahalı olduğu için yığınlarda kullanılan karışım oranları, parçalanmış mısır sapının kullanımını azaltacak şekilde seçilmiştir. Pilot ölçekli çalışmadan sonra kompost ürününün mısır bitkisi üzerindeki etkileri Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Bölümünde gerçekleştirilen saksı denemeleriyle araştırılmıştır. Mısır bitkisi yörede yetiştirilen ve tüketilen bir bitki olduğundan seçilmiştir. Bu çalışma sırasında kompostun stabilitesini belirleyebilmek için gereken fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Sonuçta, bu çalışmayla maya endüstrisi arıtma çamurlarının kompostlaştırılmasının organik madde miktarı düşük topraklarımızın iyileştirilmesinde sürdürülebilir bir çözüm olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Although composting of biosolids is a widespread method used in all over the world, in Turkey there isn?t any plant evaluating their wastes by this method. In the present study, it is accomplished by applying the composting process to the biosolids from Yeast Industry Wastewater Treatment Plant. The main goal of this investigation was to find the optimal ratio of bulking agent to the biosolids. To achieve this aim, four compost piles with a size of 5m3, were constructed at the Düzce Pakmaya plant during the fall 2007. The composting process was carried out in open air piles and consisted of a first stage (active composting) lasting one month, during which aeration was ensured by forced ventilation and a second, maturation stage (curing), lasting one month in piles. The overall ratios of bulking agents to biosolids were kept constant as 2:1 for all piles. However, different ratios of hazelnut husk and shredded cornstalk were used within these piles. Bulking agents were applied to lower the moisture content of the biosolids, to increase porosity and to add a source of carbon. The mixing ratios were selected as to decrease the usage of the shredded cornstalk and to see the effect of the composting process. Although shredded cornstalk offers an ideal condition for composting process, it is more expensive than hazelnut husk. After pilot-scale study, the effect of the compost product on the corn crop was searched by pot studies, which were performed at Sabancı University, Engineering and Natural Sciences Department. Corn crop was preferred because it is grown and consumed in the locality. During this study, necessary physical, chemical, and microbiological analyses were conducted to determine the stability of the compost. Finally, it has been proven in this study that composting of the biosolids from yeast industry is a sustainable solution for improving the low organic matter content of our soils.