Basit ağır araç modelleri
Simple heavy vehicle models
  1. Tez No: 251861
  2. Yazar: MURAT ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, ağır araçların virajlı ve engebeli yol şartlarında sergilediği davranışları inceler. Bu amaçla ele alınan modellerin, dinamik denklemlerinin çıkarılması, bu modellere uygun simulasyon proğramlarının yapılmasını ve simulasyon sonuçlarının değerlendirilmesi tezin ana temasını oluşturur. Çalışma boyunca ağır araçlar hakkında pekçok yayın incelenmiş ve bunların içeriklerine yer verilmiştir.Ayrıca tez kapsamında ağır araçlarda devrilme önleme sistemeri ve erken uyarı sistemleri için yeni bir yol önerilmiştir. Ağır araçların akslarına gelen gerilmelerin analizi bu sistemin temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the behaviour heavy vehicles show on rough and twisted roads. The main principle of this thesis, is to generate the dynamic equations for the models selected, create suitable simulation programs and to analyze the results of these simulations. During the course of this study, many publications have been analyzed and cited.Also, as a part of the thesis, a new method for the `prevention of turnovers for heavy vehicles? and an `early warning system? has been recommended. The analysis of the tensile onthe shaft of heavy vehicles is the main idea of this method.