Kalsit katkılı betonların erken yaş mekanik özellikleri
Early age mechanical properties of calcite added concrete
- Tez No: 251862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kalsit katkısının betonun mekanik özelliklerine etkisini incelemek için yapılan bu çalışmada dört farklı beton karışımı yapılmıştır. Farklı inceliklere sahip 20 mikronluk ve 5 mikronluk iki kalsit kullanılmıştır. 20 mikronluk kalsit uçucu külle, 5 mikronluk kalsit silis dumanıyla eş değer hacimde yer değiştirilerek oluşturulan bu karışımlarda dayanım gelişimi, kırılma enerjisi, net eğilme dayanımı, priz süresi tayini, yarı adyabatik sıcaklık, halka testi ve çökme kaybı deneyleri yapılmıştır.Dört farklı karışım; i) yalnız 20 mikron kalsitli, ii) yalnız uçucu küllü, iii) 20 mikron ve 5 mikron kalsitli ve iiii) uçucu kül ve silis dumanlı olmak üzere üretilmiştir. Yalnız 20 mikron kalsitli ve yalnız uçucu küllü karışımlarda su/bağlayıcı oranı 0.40 seçilmiş ve aynı tip katkılar kullanılarak üretim yapılmıştır. 20 ve 5 mikronluk kalsitin birlikte kullanıldığı ve uçucu külle silis dumanının birlikte kullanıldığı karışımlarda su/bağlayıcı oranı 0.38 seçilmiş ve aynı tip katkılar kullanılarak üretim yapılmıştır. Çökme, yayılma ve hava içeriği tüm betonlarda sabit tutulmuştur.Sonuç olarak kalsit kullanılan betonlarda istenilen dayanımlara ulaşmakta ancak 7. günden sonra dayanım artışı uçucu kül veya silis dumanı katkılı betonlara oranla daha az olmaktadır. Ayrıca kalsitin priz süresini hızlandırdığı da görülmüştür. Bu betonlarda çökme ve yayılma kaybını en aza indirgemek için uygun katkı tipini bulmak için ön deneyler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The effect of calcite addition on the early age properties of high performance concrete is studied. Two calcite types of 20 micron and 5 micron fineness have been used. The performance of the calcite added concrete is compared to the concrete with fly ash and silica fume. A total of 4 mixtures have been investigated and strength development, fracture energy, flexural strength, stiffening time, semi-adiabatic heat, ring and slump loss tests are applied.Four different types of mixtures are produced with i) only 20 micron calcite, ii) only fly ash, iii) combination of 20 and 5 micron calcites and iiii) combination of fly ash and silica fume. The water/binder ratio of the mixtures were 0,38-0,40. Super plasticizers were used to maintain similar workability. Slump, flow and air content of the mixtures were kept constant.As a result, the calcite added concrete mixtures reached the designed compressive strength at 7th day but the increase at compressive strength wasn?t high compared to fly ash or silica fume added concretes. Calcite accelerated the stiffening time. Since the calcite addition resulted in slump and flow loss, compatibility of the admixtures should be tested before production.