Burulma düzensizlikleri farklı betonarme binaların hasar bölgelerinin belirlenmesinde doğrusal olmayan yöntemlerin karşılaştırılması üzerine sayısal inceleme
A numerical study on comparison of nonlinear analysis methods used for determination of damage states of reinforced concrete structural systems that have different torsional irregularities
  1. Tez No: 251871
  2. Yazar: SABAHATTİN KULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, burulma düzensizliği kontrollü olarak değiştirilen taşıyıcı sistem modellerinin doğrusal olmayan davranışları, 2007 Türk Deprem Yönetmeliği kapsamında açıklanan Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve Zaman Tanım Alanında Doğrusal Olmayan Analiz Yöntemi kullanılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Farklı burulma düzensizliklerine sahip olan 3 taşıyıcı sistem modelinin düşey yükler ve deprem etkileri altındaki doğrusal olmayan davranışları ve kesit hasar bölgeleri, artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi ile sayısal olarak incelenmiştir. İncelenen taşıyıcı sistem modelleri eleman hasar bölgeleri açısından değerlendirildiğinde, burulma düzensizliği katsayısı artımsal eşdeğer deprem yükü yönteminin uygulanması için yönetmelikte izin verilen sınıra eşit veya büyük olan sistemlerde, her iki farklı yöntem ile elde edilen sonuçlar arasında farklılıklar olduğu saptanmıştır. Taban kesme kuvvetleri açsından karşılaştırıldığında ise artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ile elde edilen taban kesme kuvvetlerinin, tüm sistemlerde zaman tanım alanında analiz sonucunda elde edilen taban kesme kuvveti değerlerinin %85'i dolaylarında olduğu görülmüştür. Tepe deplasmanları açısından karşılaştırıldığında ise yöntemler tüm sistemlerde birbirlerine yakın sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nonlinear behaviors of structural systems that have different torsional irregularities are assessed comparatively by using the two methods, Incremental Equivalent Earthquake Load Method and Nonlinear Analysis Method in the Time Domain as stated in the 2007 Turkish Earthquake Code. Three structural system models that have different torsional irregularities are numerically analyzed under gravity and earthquake loads in order to examine the nonlinear behaviors of systems and to find the damage states for structural members numerically by using the incremental earthquake load method and nonlinear analysis method in the time domain. When structural member damage states are considered, the results obtained by two different analysis methods for structural system models that have torsional irregularity coefficients equal to or higher than the limit that stated in the code for the application of incremental equivalent earthquake load method, have significant differences. When the base shear forces are considered, the results obtained through the incremental earthquake load method are about 85% of those obtained by the nonlinear analysis method in the time domain. When the top level displacement demands are considered, two methods have given results that have comparable differences.