A dynamic spectrum decision scheme for heterogeneous cognitive radio networks
Bilişsel radyo ağları için yeni bir spektrum karar algoritması
  1. Tez No: 251870
  2. Yazar: METİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FEZA BUZLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Geleneksel spektrum yönetiminde spektrum bantları kullanıcılara sabit kullanım hakları aracılığı ile dağıtılmıştır. Son yıllarda meydana gelen kablosuz iletişim uygulamalarındaki artış ile birçok kullanıcı spektrum bulma konusunda sorunlar yaşamaktadırlar. Oysa sabit kullanım hakları ile erişilen spektrum bantları verimsiz kullanılmaktadır. Bilişsel radyolar bu sorunları çözmek için önerilmiş bir teknolojidir. Bilişsel radyolar lisanslanmış bantlar üzerinde de birincil kullanıcılara zarar vermemek şartı ile çalışabilen cihazlardır. Bu tekniğe Dinamik Spektrum Erişimi denir. Daha ayrıntılı baktığımızda spektrum algılama ve spektrum karar verme, bilişsel radyo ağlarında yerine getirilmesi gereken iki ana işlevdir. Bu çalışmada, ana konu spektrum karar problemidir. Bu problem, kullanıcıların farklı istekleri ve spektrum kanallarının da farklı özellikleri olduğu göz önünde bulundurulduğunda daha da karmaşık bir hal alır. Daha adaletli ve verimli bir spektrum yönetimi için, bu çalışmada spektrum dağıtıcılarda kullanılması için bir algoritma tasarlanmıştır. Bu algoritma, kullanıcı tipini ve spektrum kanallarının özelliklerini göz önünde bulundurarak, kullanıcı istekleri ile kanal özelliklerini en iyi şekilde eşleştirmeye çalışmaktadır. Bu sayede hem sistemden fayda sağlayan (iletişimini istediği özelliklerde gerçekleştiren) kullanıcıların sayısı hem de sistemin toplam verimliliğinin (aktarılan toplam veri miktarının) arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, algoritmaya bekleme toleransına sahip kullanıcılar için de bir ekleme yapılmıştır. Bekleme toleransına sahip olan kullanıcılar spektrum dağıtıcısına istekte bulunduktan sonra spektrum kanalına sahip olana kadar kendisinin belirttiği zaman dilimi kadar bekleyebilen kullanıcılardır. Bu eklenti sayesinde hem bekleme toleransına sahip olan kullanıcılar hem de diğerleri daha iyi bir kanal bulma şansına sahip olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In conventional spectrum management, spectrum bands are given to license holders with static policies. As there is dramatic increase in areas of wireless applications, most of the users have problems to find spectrum bands to operate on while most of the spectrum bands are not utilized. Cognitive radio is a technology which is proposed to solve this problem. Cognitive radios may operate on licenced spectrum bands which are not occupied by primary users for given time. This technique is called Dynamic Spectrum Access. When we go into details, spectrum sensing and spectrum decision are the main challenging functions that cognitive radio (CR) networks have to perform. In this paper, we focus especially on the spectrum decision problem. This problem is worsened in the presence of users with different demands and spectrum channels with different properties in a heterogeneous network. For accurate and fair spectrum management, we propose a spectrum decision algorithm for spectrum brokers that takes user type and spectrum channel properties into consideration. This approach increases both the number of users that can get proper spectrum bands and the throughput of the system. Proposed algorithm also includes a“patience”option. Users that choose the“patience”option agree to wait for a predetermined amount of time until their connection is established. Meanwhile, a better spectrum may become available. Wait option increases the chance of patient users getting a better spectrum.