Impact of culture on the disputes in international construction joint ventures
Kültürün uluslararası inşaat ortak girişimlerinde karşılaşılan uyuşmazlıklara etkisi
- Tez No: 251876
- Danışmanlar: PROF. DR. HEYECAN GİRİTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Uluslararası inşaat ortak girişim projeleri doğaları gereği farklı kültürel ortamlara ait kişileri birlikte barındırır. Böyle bir ortamda iş yapmak, taraflar arasındaki çatışmalara ve hatta uyuşmazlıklara uygun, onları kaçınılmaz kılan bir atmosfer yaratmaktadır.Uluslararası inşaat ortak girişimlerinde, malsahibi ile yüklenici arasında yaşanan uyuşmazlıklar en sık rastlanan ve buna uygun olarak en çok incelenen uyuşmazlık tipidir. Ancak, literatürdeki bulanık bir alan olarak görebileceğimiz üzere, çokuluslu firmaların birlikteliği, aynı amaçlarla iş yapmalarına rağmen, Ortak Girişim'in müşterekleri arasında düşmanca durumlar yaratabilir.Bu çalışmanın amacı, uyuşmazlıklar ile kültürün ilişkisini uluslararası inşaat Ortak Girişimleri kapsamında, bireysel ölçekte incelemektir. Kültür bağımlı ve bağımsız öz-benlik kurgusu ile belirlenmiştir.Çalışmanın amacına ulaşmak için, bir anket çalışması yürütülmüştür. Uyuşmazlık nedenlerinin önemi, uyuşmazlık çözüm yöntemlerini etkileyen etkenlerin önemi ve katılımcıların algılarını ölçmek hedeflenmiştir. Uluslararası inşaat Ortak Girişim projeleri deneyimi bulunan profesyonellerden oluşan bir örneklem anketi cevaplandırmıştır.Değişkenlerin ilişkilerini incelemek amacıyla, tanımlayıcı analizler ile korelasyon, T-test, ANOVA, Kendall's W gibi ilişkisel analizler yapılmıştır. Araştırma kısıtı olarak, örneklemin içindeki bireyselci katılımcı yüzdesinin düşüklüğü araştırmanın sonuçlarını etkilemektedir.Elde edilen sonuçlara göre, uluslararası inşaat sektöründe çalışan uzmanların öz-benlik değerleri ile uyuşmazlıkların nedenlerine yönelik algıları ilişkilidir. Ancak, öz-benlik ölçüleri ile uyuşmazlık çözüm yöntemleri seçim faktörleri arasında bir ilişki bulunmamaktadır.Sonuç olarak, çalışmanın, kültürün uyuşmazlıklara etkisinin Ortak Girişim müşterekleri arasına yönelik olması araştırmalara yeni bir kapı açmaktadır. Bu konunun ileriki çalışmalarda daha detaylı inceleneceği umut edilmektedir. Uluslararası inşaat projelerinde, kültür ile uyuşmazlıkların arasındaki ilişki gözardı edilemeyecek ve geniş bir konudur.
Özet (Çeviri)
The nature of the international construction joint venture projects requires an interaction of the people with various cultural environments. Doing business in a situation like this creates an atmosphere available and even inevitable for disputes between parties.In international construction joint ventures, the disputes between the owner and the contractor compose the most frequent and suitably most analyzed dispute type. Although, disputes may occur between partners of the Joint Ventures, despite their mutual business objectives.The aim of this study is to examine on an individual basis the association of the culture and the disputes in the context of the parties of the international construction joint ventures. The culture was assessed through independent-interdependent self-construals.To achieve the objective of the study, a questionnaire survey was conducted. The importance of the sources of the disputes, the importance of the factors effecting the selection of the dispute resolution methods formed the essence of the questionnaire. A survey sample of professionals with an experience of international construction joint venture projects answered the questionnaire. To analyze the variables? relationships, descriptive and various relational statistical analyses were conducted.In conclusion, the survey introduced new opportunities for researches into the cross-cultural effects on the dispute by choosing to analyze the disputes between the partners of joint ventures. Hopefully, further studies will investigate, in details these subjects. Finally, survey determined that in international construction projects, the relation of the culture and the disputes between partners is an undeniable and broad topic.