H.264/AVC ile düşük gecikmeli sıkıştırma
Low delay coding with H.264/AVC
  1. Tez No: 251885
  2. Yazar: ALTAY HÜSEYİN ERŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH PAZARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada çerçevelerin düşük gecikmeli ve birbirinden bağımsız kodlandığı, H.264/AVC standardını temel alan kodlayıcı ? kod çözücü ikilisinin bulunduğu kapalı bir sistemde, video kodlama verimliliğini artırabilecek bir çerçeve içi kestirim yöntemi incelenmiştir. Şablon eşleme adı verilen bu yöntemde, kestirimi yapılacak çerçeve bölgesi doku sentezlenecek bir alan gibi düşünülmekte ve çevresindeki belirli büyüklükteki bir alan kullanılarak bu bölgenin sentezlemesi yapılmaktadır. Bu yöntemde ise, sadece komşu pikseller değil, kodlanmakta olan bölgenin geniş bir komşuluğu kestirim için kullanılmaktadır. Bu yöntemin bir diğer farkı da, kestirim için hangi çerçeve bölgelerinin kullanılacağına hem kodlayıcıda hem de kod çözücüde karar veriliyor olmasıdır. Bu çalışmada kodlama verimliliğini %5'e kadar artıran bu çerçeve içi kestirim yönteminin parametrelerine dair önceki çalışmalarda yapılan önermeler incelenmiştir. Ayrıca şablon eşlemenin yarım ve çeyrek piksel hassasiyetle yapılması ve şablon eşlemede karesel farkların kullanımı yöntemleri de denenmiş ve sağladıkları ortalama kodlama kazancı ile yöntemlerin başarımları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, in a system where frames are coded independently and with low delay and a coder / encoder pair exists which are based on H.264/AVC standard, an intra frame prediction method that can increase the coding efficiency is studied. In this method which is referred as ?Template Matching?, a part of the frame that will be predicted is texture synthesized by using a certain size of neighbour region to find the most resembling texture. In this method, not only neighbour pixels but also pixels that are in a large neighbourhood region of the frame part to be predicted are used. Another property of this method is, both encoder and decoder have to decide which parts of the frame compose the prediction block. This method increases the coding efficiency by 5 % and in this work the previously proposed parameters about this intra prediction mode are investigated. Also matching templates with half and quarter pixel accuracy and using sum of squared errors for choosing the source template are tested and their contributions to the coding efficiency are investigated.