Plastiklere uygulanan mekanik deneyler ve ilgili standartlar
Mechanical tests applied to plastics and prior standards
- Tez No: 251887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma ile; plastiklere uygulanan mekanik deneyler ve ilgili standartlar ayrıtılarıyla incelenmiştir. Böylelikle gelecekte plastikler ile ilgili yapılacak olan çalışmalara bir temel kaynak yaratılması amaçlanmıştır. Bunun yanında plastiklere uygulanan deneylerin tümü belirlenmiş ve ilgili standartları belirtilmiştir. Malzemenin davranışının sorgulanması, malzeme yapısı ile malzeme özelliği ilişkisinin kurulmasında temel olduğu gibi bir ürünün performansının diğerine göre ne durumda olduğunu anlamakta da yardımcı olmaktadır. Ürün geliştirme safhasında yapı-özellik ilişkisinin anlaşılması yeni bir ürünün performansının tahmin edilebilmesine ve gelecekte yapılabilecek iyileştirmelerin ne şekilde olabileceğine karar verilmesine olanak sağlamaktadır. Bu tarz bir anlayış malzeme tasarımı ve gerçek servis şartlarında malzemenin performasını tahmin etmekte büyük öneme sahiptir. Ürünün performansının doğru tahmin edilmesi ile gereksiz plastik kullanımının önüne geçilmesi hem kaynakların verimli kullanılması hem de ticari açıdan rekabetin sağlanabilmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
With this study; the mechanical tests applied to plastics and prior test standarts have been investigated. The aim is to create a principal resource for the future studies. In addition to this, all the test applied to plastics and prior test standards are determined. To examine the behaviour of the material is the fundamental of setting the relationship between material structure and material properties, and also helps us to compare the performances of materials. In product development phase, understanding the structure-property relationship helps us to predict the performance of a new product and decide how the improvements can be made. This kind of approach is very important in material design and the performance of a matiral in service conditions.