MJPEG?2000 ile ilgi bölgesi kullanarak sıkıştırma
Coding with MJPEG-2000 using region of interest
  1. Tez No: 251888
  2. Yazar: HAMDİ ÖZBAYBURTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH PAZARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
JPEG?2000 resim kodlama sistemi sağladığı yüksek sıkıştırma performansı yanı sıra ilgi bölgesi kodlaması gibi pek çok ekstra özellik sağlamaktadır. İlgi bölgesi (ROI) özelliği görüntü içerisinde ilgilenilen alanı öne çıkararak özellikle sınırlı bit oranı uygulamaları için kullanılabilecek bit miktarını ilgili bölgelere göre paylaştırmak amacıyla kullanılabilmektedir.Bu çalışmada JPEG?2000 resim sıkıştırma sistemi için önerilen farklı ROI yöntemlerinin, hedef bit oranı sınırlaması altında çerçeve içi kodlamaya, MJPEG?2000 kullanılarak uygulamaları incelenecektir. İncelenecek ilgi bölgesi yöntemleri farklı uygulama gereksinimlerine göre tercih edilebilmektedir. Çalışmanın sonucunda video için kullanılan bu yöntemlerin karşılaştırılması, objektif ve sübjektif kaliteye etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Besides superior image compression performance of JPEG-2000, it?s also supporting extra features like resolution scalability and region of interest (ROI) coding. ROI coding is a feature of prominent image coding systems that enables the specification of different coding priorities to certain regions of image. Also within target bitrate specified applications ROI coding can increase bitrate allocation weighting of ROI region.In this study ROI coding methods, which are proposed for JPEG-2000, are applied to target bitrate specified intra video coding with MJPEG-2000. The methods that will be examined could be preferred for different kinds of applications. With this study, it?s been aimed to compare these methods? objective and subjective effects to quality for bitrate bounded intra video coding.