Mekansal dizim ve görünür alan bağlamında geleneksel Kayseri evleri
Traditional Kayseri housesin contex of space syntax and visibility graph analysis
  1. Tez No: 251907
  2. Yazar: ÖZLEM ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Son yıllarda evsel mekân üzerine yapılan araştırmalar, sosyal anlam ve kültürel değerlerin büyük ölçüde konutların mekân organizasyonları aracılığıyla yansıtıldığını ortaya koymaktadır. Böylece farklı kültürler farklı mekânsal modellerle kendilerini ifade ederler. Bu doğrultuda mekânsal dizim ve görünür alan analizleri mekân ve kültür arasındaki etkileşimi ortaya çıkarmaya yarayan yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu bağlamda, kültürel ve sosyal yapı ile karşılıklı etkileşim içinde olan evsel mekân geleneksel kayseri evleri üzerinden ele alınmıştır. Evler mekânsal dizim ve görünür alan analiz yöntemleri ile analiz edilerek, sosyal ve kültürel anlamların Geleneksel Kayseri Evleri'nin mekânsal düzenleyimine nasıl yansıdığı araştırılmıştır. Böylelikle evlerin mekânsal düzenleyimlerinin ve görünür alan yapılarının ortak ve/veya farklı özellikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recent researches on domestic spaces have showed that social meaning and cultural values are extensively reflected by means of spatial organisations in houses. There by, different cultures express themselves through the different spatial models. In this manner, space syntax and visibility graph analyses arise as the methods to discover interaction between space organisation and cultural features.In this context, this thesis aims to analyse the domestic space that is in mutual interaction with the cultural and spatial structure, on the case of Traditional Kayseri Houses. The houses are analysed by the space syntax methods and visibility graph analyses; then, the reflection of social and cultural meaning over the spatial configuration of Traditional Kayseri Houses is examined. As the result, the common and/or different characteristics of the houses in terms of the spatial configuration and visibility structure are presented in the thesis.