Cost based performance evaluation of supply chain types regarding demand uncertainty: A proposed mathematical model
Talep belirsizliğini dikkate alan maliyet tabanlı tedarik zinciri performans değerlendirmesi: Bir matematiksel model
  1. Tez No: 251908
  2. Yazar: HASAN CAN KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜR BERSAM SİDAL BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Talep dağılımını ve varyasyonunu tahmin etme, talep işlevsel ürünlerden tüketiciye duygusal yönden çekici gelen yenilikçi ürünlere kaydığı için gittikçe çok daha zor bir hal almaktadır. Bu ürünler daha yüksek kar paylarına, ancak daha yüksek pazarlama maliyetlerine ve daha kısa yaşam döngülerine sahiptirler. Öte yandan, halen duygusal olarak değerlendirilmesi mümkün olmayan dolayısıyla daha düşük kar paylarına ve istikrarlı talep yapısına sahip birçok ürün bulunmaktadır. Küresel rekabet ve ürün eğilimleri düşünüldüğünde, talep dalgalanmalarına uygun tedarik zinciri seçimi çok önemli olur. Bu çalışmanın odak noktası, belirli tedarik zinciri türlerinin maliyet tabanlı performansını farklı talep özellikleri altında ve talep belirsizliğini göz önünde bulundurarak değerlendirmektir. Bu sebepten, bir genel toplam maliyet modeli, hangi tedarik zincirinin yapısının en uygun seçim olabileceği sorusunu cevaplandırabilmek için uyarlanarak bir matematiksel model önerilmiştir. Bunun yanısıra, bir tedarik zinciri yapısı üzerinde dağıtımdaki erteleme etkisini canlandırarak karar vericiye yardımcı olan amaca özel bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Ayrıca, model parametrelerini daha iyi kavramak için bu sistem aracılığıyla bir grup hassasiyet analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Predicting demand distribution and variation is becoming much harder than ever as the demand moves from functional products to innovative products that seduce customers emotionally. These products have higher profit margins but higher marketability costs and shorter life cycles. On the other hand, there are still many products that cannot be evaluated emotionally, therefore, having lower profit margins and stable demand characteristics. When global competition and product trends are considered, selecting a supply chain structure suitable for the fluctuations in demand becomes vital. The main focus of this research is to evaluate the cost based performance of certain supply chain types under different demand characteristics regarding demand uncertainty. Hence, a mathematical model has been proposed by enhancing a general total cost model to answer which supply chain structure might be the most appropriate choice. Besides, a purpose-specific decision support system that helps the decision maker by simulating the effect of outbound postponement on a supply chain structure has been developed; what is more, a range of sensitivity analyses have been carried out through this system to achieve a better understanding of the model parameters.