Çamaşır kurutma makinesi yataklama sistemi problemlerinin incelenmesi ve iyileştirilmesi
Examine of the problems and development ot the bearing system of a clothes dryer machine
  1. Tez No: 251923
  2. Yazar: CANYİĞİT ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın hedefi; mevcut yataklama sisteminin çeşitli test ve hesaplar ile incelenmesini, sonrasında daha iyi bir yataklama sisteminin araştırılmasını, analizini ve testleri sonucunda uzun ömürlü, kayış problemlerini önleyici ve kurutma makinesi enerji performansını iyileştirici bir yataklama sistemi tasarımını içermektedir.Çamaşır kurutma makinelerinde tambur devri düşük seviyelerdedir ve genel yataklama prensibi kuru sürtünmeye dayanmaktadır. Kurutma makinesi ön platformunu oluşturan ön yataklama adındaki büyük plastik parça üzerine yerleştirilen sürtünme direnci düşük, aşınma dayanımı yüksek plastik parçalar yardımıyla tamburun yataklanması sağlanmaktadır.Her ne kadar düşük devirli bir çalışma söz konusu olsa da, kuru sürtünmeli yataklama belli bir direnç oluşturmaktadır. Bu direnç özellikle çamaşır yükünün artması ile daha yüksek mertebelere ulaşmaktadır. Sürtünme direncinin yüksek olması dolayısı ile tahrik mekanizmasının gerektirdiği gücü arttırmaktadır. Bu nedenle motor tarafından çekilen güç artmakta, enerji tüketimi yükselmekte ve tahrik kayışı zorlanmaktadır. Aynı zamanda sürtünmeli yataklamanın aşınma direncine bağlı belli bir ömrü bulunmakta, zamanla verimi düşmektedir.Özellikle günümüzde enerji kaynaklarının kısıtlılığına bağlı olarak her ülke belli enerji standartları uygulamakta, hatta belli enerji tüketimine sahip olmayan beyaz eşyaların satışını yasaklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is summarized as the examine of existing bearing system with some tests and calculations, research, analyse, calculations of a better bearing system with longer life cycle without driving belt problems and beter energy class performance.Rpm of the dryer machines is low and they are using dry friction based bearings generally. Plastic parts with high abrasion resistence and low friction resistence are used on the big plastic front bearing part in order to the bearing of the drum of the dryer machine. In spite of the lower rpm, dry friction based bearing systems cause a resistence force along the drum face. Also this resistence gets higher with more and more loading of clothes. Higher friction resistence also results in higher need of driving mechanism power. So the power taken by the electric motor increases, energy consumption increases and driving belt is much more sweated. Besides, the dry friction based bearings with high abrasion resistence acts a limited life cyle, so the performance of the bearing is decreases during a machines life cycle.Especially, nowadays all over the world the consumption of energy is a big problem and some countries also banned the inlet of dryer machines with high energy classes like C,D and E.