İnşaat sektöründe öğrenme stilleri
Learning styles in construction sector
- Tez No: 251924
- Danışmanlar: PROF. DR. HEYECAN GİRİTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Etkili bir insan kaynakları yönetiminin birinci adımı doğru eğitimdir. Çalışanların doğru eğitilmesi, mesleki verimlilik açısından çok önemlidir. İnsanlar farklı yollarla öğrenirler. Bazıları bilgiyi dinleyerek kavrarken diğerleri okuyarak, mantık yürüterek veya pratik yaparak öğrenirler. Öğrenmenin bu farklı yolları, ?öğrenme stilleri? olarak adlandırılmış ve sayısız farklı biçimde araştırılmış, modellenmiştir. Kişiler farklı öğrenme konularına yönelik olarak farklı yaklaşımlar izleyebilirler. Ancak genelde kendilerini daha iyi hissettikleri yaklaşımları geliştirirler. Kişilerin gösterdikleri bu yaklaşımlar kişisel öğrenme stilini belirler ve birbirinden çok farklı olabilir. Öğrencilerin başarısını etkileyen en önemli etken, öğrencilerin beklentileri ya da yaklaşımları ile onlara sunulan yöntemler arasındaki örtüşme ile yakından ilişkilidir.Bu çalışma, İnşaat Sektöründe çalışmak üzere eğitim alan lisans ve yüksek lisans düzeyindeki öğrencilerin, kişisel öğrenme stilleri eğilimlerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı, halen öğrencilere sunulmakta olan eğitim yöntemlerinde farklılıklar ve yeni düzenlemeler yapılarak, başarı oranının artırılması için yeni araştırmalara ışık tutmaktır.Bu çalışma kapsamında öncelikle öğrenme stilleri kavramı ve literatürde yer alan başlıca öğrenme stilleri yaklaşımları incelenmiştir. Bunun yanı sıra inşaat sektöründeki; öğrenme stilleri, öğretim yaklaşımları ve öğretim önündeki engeller açıklanmıştır.İkinci bölümde ise; Honey-Mumford Öğrenme Stilleri Envanteri kullanılarak, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Fakülteleri'nde eğitim gören lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin öğrenme stillerindeki genel eğilimleri incelenmiştir.Anketlerin değerlendirilmesinde SPSS 13.00 programından yararlanılarak, aritmetik ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiksel araçlar kullanıldığı gibi, parametrik olmayan istatistiksel yöntem; Kikare (chi-square, X2) testi de uygulanmıştır.Tez kapsamında yapılan araştırma sonuçlarına göre, örneklemin geneline bakıldığında; çok baskın, tekil bir öğrenme stili eğilimi belirmediği görülmektedir. Anket katılımcıları farklı kategorilerden oldukça geniş aralıkta puanlar elde etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The prime step of an efficient Human Resources Management Plan is to maintain an efficient training process. Accurate training of the personnel, is one of the most important factors of proffessional efficiency. People prefer various ways of learning. While some of them learn by only listening; others prefer reading, reasoning or practising. These different ways of learning, are called ?Learning Styles?, is studied, classified and modelled variously. People may have different approach types for different learning tasks. But they generally improve one particular approach which they feel the most convenient. This particular approach type, which determines the general tendency of him/her, varies from one person to another. The most important factor which effects a student?s success, is the correspondance between the student?s expectations/approaches and the teaching methods of their teachers.In this research, it is aimed to survey the personal learning styles of the students having their undergraduate and graduate degree with the aim to be employed in construction sector. The main purpose of the research; is to light the way for further researches, about making innovations in existing teaching methods in order to enhance the success in the sector.Within the scope of this research; firstly the term of ?Learning Styles? and the existing approaches for it are observed. Subsequently, the learning styles and the teaching approaches in the construction sector and the barriers in front of the educational system are analyzed.In the following part of the research, the general tendencies are observed among the students of the departments of Architecture and Civil Engineering in Istanbul Technical University, by using Honey-Mumford Learning Styles Inventory.Within the research, SPSS 13.00 Program is used for the assessment of the survey, in order to get the assistance of some descriptive statistical tools such as aritmetical mean and standart deviation. As well as these, non-parametric statistical tool called ?Chi-Square Test? is applied within the assessment.As a result of the survey assessment; it can be said that there is no one particular dominant learning style tendency outshines the other. The volunteers gained considerably various scores among different categories.