Farklı iklim bölgelerinde bir ilköğretim tip projesinin enerji etkin geliştirilmesine yönelik uygulama örneği
An applicable model for a primary school type of project in distinctclimatic regions to enhance the energy efficiency
- Tez No: 251958
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KOÇLAR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında enerji etkin dönüşümün zorunluluğu ve Türkiye'nin tamamında uygulanan kamusal bir örnek olan 131/a ilköğretim okulunun enerji etkin iyileştirilmesi aşamasal olarak ele alınmıştır. İlköğretim okulunun uygulandığı varsayılan 5 farklı iklim bölgesinden birer pilot ilde aşamalar halinde enerji verimliliğini arttırma uygulama çalışmaları yapılmıştır. Tez çalışması 5 bölüm ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde, enerji etkin kullanımının önemi açıklanmış, uygulamanın amacı, kapsamı ve aşamalarına teorik olarak değinilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'deki iklim bölgeleri ve bu iklim bölgelerinde enerji etkin yaklaşımlar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, ilköğretim okullarında enerji etkin dönüşümün önemi ve dönüşüm uygulaması yapılan ilköğretim okulunun tanıtımı yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise ilköğretim okulunun mevcut durum enerji giderleri pilot illere göre hesaplanıp, ilköğretim okulu; enerji etkin yönlendirme, kabuğun optik ve termofiziksel özelliklerini enerji etkinleştirme, farklı termal kütlelerde enerji etkin malzeme alternatifleri üretme, cephelere göre farklılaşma yöntemleriyle enerji etkin iyileştirilmeye çalışılmıştır. Sonuçlar hesaplanmış çizelgelerle sunulmuş, sağlanan tasarruflarla, enerji etkin yatırım maliyetlerinin geri ödeme süreleri güncel birim fiyatlarla göre hesaplanmış, amorti süreleri bulunmuştur. Beşinci bölümde ise enerji etkin iyileştirme adımlarının sonuçları elde edilip, tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the requirement of the energy efficient renovation and energy efficient improvement of a public representative Primary School 131 A which is applied all over Turkey is depicted gradually. In Turkey it is seen that five distinct climatic regions occur thus in the pilot cities that are chosen from these five regions, the studies are based on increasing the energy efficiency and finally the results are presented as charts. The thesis is consisted of five sections and an appendix. In the first part, the use of the energy efficient renovation is explained, the aim, concept and the stages of this study are mentioned. In the second part, the climatic regions of Turkey and the energy efficient approaches are represented. In the third part, the importance of the energy efficient renovation is emphasized and the primary school is introduced. In the fourth part, the present energy outgoings of these primary schools are calculated and the schools are tried to be energy efficient improvement by orientation, the energy efficiency of the optical and thermo physical properties of the surface, the production of the alternative energy efficient materials in different thermal masses and alternatives of facades. The payback times of renovation are calculated .In the fifth part according to conclusions, new suggestions are recommended.