Sıfır hız durumundaki gemilerin dalgalar arasındaki hareketlerinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoretical and experimental investigations of the ships with zero speed in sea waves
  1. Tez No: 251992
  2. Yazar: HASAN BARIŞ KARAYEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÜNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye'de gemi inşaatı sanayinin gelişmesine paralel olarak araştırma geliştirme yönünde bir ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak için İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan Ata Nutku Gemi Model Deney Laboratuarı hem teorik olarak hem de deneysel olarak çalışmaktadır. Ne var ki, kuruluşundan bu yana gemi hareketleri konusunda yapılan çalışmalar yetersiz kalmıştır. Fakülte bünyesinde gemi hareketlerinin analizini iki boyutlu olarak yapan bir program geliştirilmiştir. Ancak bu program iki boyutlu olmasından dolayı boy öteleme hareketinin hesabını yapamamaktadır. Ayrıca laboratuarın denizcilik deneyleri konusunda yetenekleri sınırlı kalmıştır. Ağırlıklı olarak direnç ve akım deneyleri yapılan laboratuarda denizcilik deneyleri konusunda yeterli bir tecrübe oluşmamıştır.Gemi hareketleri analizi konusunda bu açıkları kapatmak amacıyla TÜBİTAK'a bir araştırma projesi önerilmiş ve kabul görmüştür. Bu proje kapsamında gemi hareketleri analizi için daha gelişmiş ve akademik literatürde de çok kullanılan üç boyutlu bir yöntem kullanılacaktır. Bu yöntem gereği hidrodinamik etkiler bir Green fonksiyonu yardımıyla bulunacaktır. Ancak analitik olarak bu fonksiyonun çözümü zor olduğundan panel metodu adı verilen sayısal bir yöntem ile bu fonksiyon çözülecektir.Teorik çalışmaların bitirilmesinin ardından yapılan çalışmalar, FORTRAN programlama dili kullanılarak bir yazılım haline getirilmiştir. Teorik çalışmaların ardından deneysel çalışmalara geçilmiştir. Yapılan deneyler ilk aşamada sıfır hız hali için olmuştur. İkinci olarak ise ileri hız hali için yapılmıştır. Bu tezin konusu ilk aşamada yapılan çalışmaları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the development of ship construction industry in Turkey, a need for the direction of research and development has emerged. To meet this requirement, Ata Nutku Ship Model Testing Laboratory under ITU Faculty of Naval Architecture and Ocean Engineering Faculty has being done theoretical and experimental works. However, since its foundation, the works of seakeeping had been insufficient. Within the Faculty a two-dimensional seakeeping analysis program has been developed. However, this program, due to doing a two-dimensional analysis, can not calculate the surge motion. Moreover, capabilities of seakeeping experiments remain limited. Ship resistance and current experiments are made primarily and there is not enough experience in seakeeping experiments.To close the gap on the analysis of seakeeping, a research project proposed to TUBITAK and is accepted. Within the scope of this Project, more advanced and widely used (in academic literature) three-dimensional method will be used. This method requires a Green function to find the hydrodynamic effects. However, this analytical solution is difficult, so this function shall be resolved by a numerical method, called panel method.After finishing the theoretical studies, the works has been turned into a software by using the FORTRAN programming language. After the theoretical studies, experimental works were done. In the first stage, the experiments were done for zero speed state. In the second stage, they were done for the forward speed. The topic of this thesis covers the works of the first stage.