Saf titanyum ve Ti6Al4V, Ti6Al7Nb alaşımlarının akışkan yatak ortamında termal oksidasyonu
Thermal oxidation of CP Ti and Ti6Al4V, Ti6Al7Nb alloys in fluidized bed
- Tez No: 252003
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Titanyum ve titanyum alasımları yüksek mukavemet, düsük yogunluk ve yüksek korozyon direnci gibi özelliklere sahip olmasından dolayı önemli bir mühendislik malzemesidir. Bu özellikleri nedeniyle birçok endüstriyel uygulamada ve tüketim mallarında yer almaktadır. Düsük yogunlugu ve yüksek mukavemeti nedeniyle havacılık alanında kullanılmaya baslanılan titanyum ve alasımları, yüksek korozyon özelligi ile kimya endüstrisi ve denizcilik alanının vazgeçilmez malzemelerinden biri olmustur. Ayrıca titanyum ve alasımları, hafifligi ve korozyona olan direnci ile biyomedikal alanda da sıkça kullanılmaktadır. Titanyum ve alasımları yüksek mekanik özellikleri ve korozyon direncine sahip olmasına karsın, düsük sürtünme ve asınma özellikleri nedeniyle hareketli temasın etkin oldugu uygulamalarda yetersiz kalmaktadır. Korozyon direncini saglayan yüzeydeki oksit tabakası asınmanın etkisiyle kararlılıgını kaybeder. Bu durum titanyumun yüzey özelliklerinin degistirilmesini ve gelistirilmesini gerek kılmaktadır. Termal oksidasyon yöntemi ile titanyumun yüzeyinden içeri dogru oksijen difüzyon tabakası elde edilerek yüksek korozyon direnci ve asınma performansı saglanır. Bu çalısmada, termal oksidasyon yöntemi ile CP-Ti ve Ti6Al4V, Ti6Al7Nb alasımlarının yüzey özellikleri incelenmistir. Termal oksidasyon islemi akıskan yatakta farklı sıcaklık ve sürelerde yapılmıstır. Bu çalısma kapsamında, akıskan yatakta termal oksidasyon isleminin CP-Ti ve Ti6Al4V, Ti6Al7Nb alasımları üzerindeki sertlik, yüzey pürüzlülügü, ıslanabilirlik ve asınma performansı üzerindeki etkisi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Titanium and titanium alloys are accepted as an important engineering material because of their high strength, improved corrosion resistance and low density. Due to these properties, they are used in many industrial application and consumer products. Their high endurance and low density properties resulted them to be used in airspace industry, and high corrosion resistance property make them indispensable in the chemical and marine industry. In addition to this, titanium and its alloys are frequently used in the biomedical area due to their lightness and corrosion resistance. Although titanium and its alloys exhibit excellent combination of mechanical properties and corrosion resistance, their low friction and wear characteristics make them fail in applications that includes moving components touching each other. The oxide layer on the surface which provides the corrosion resistance, loses its stability due to wear . This case necessitates to modify and improve the properties of the titanium surface. With thermal oxidation process, an oxygen diffusion layer is created through the surface of titanium which provides a high corrosion resistance and wear performance. Within this work, the surface characteristics change of CP-Ti, Ti6Al4V and Ti6Al7Nb alloys was examined under the termal oxidation process. Termal oxidation process was carried in different temperature and durations in the fluidized bed.Within the scope of this work, the effects of termal oxidation process on the surface roughness, hardness, wear performance of CP-Ti, Ti6Al4V and Ti6Al7Nb alloys was examined.