Environmental assessment of selected diesel and biodiesel fuels
Seçilen dizel ve biyodizel yakıtlarının çevresel değerlendirmesi
  1. Tez No: 252007
  2. Yazar: İLKER ÖZATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Artan enerji maliyetleri ve taşımacılığın çevre üzerindeki etkileri toplumun çevre-enerji ikilemine daha duyarlı olmasına neden olmuştur. Biyolojik kökenli karbon içeren biyoyakıtlar küresel ısınmaya sebep olan karbon dioksit emisyonlarını sınırlamada önemli bir alternatiftir. Bununla beraber küresel ısınma tek çevresel sorun değildir. İnsan faaliyetleri çevre üzerinde birden fazla etkiye sahiptir. Çevresel etkiler arasında etkileşimler ve bu etkilerin toplam maliyeti kapsamlı bir değerlendirme gerektirmektedir. Yaşam döngüsü değerlendirmesi, ürünlerle ilişkili çevresel yönleri ve potansiyel etkileri değerlendirmede kapsamlı bir tekniktir. Bu çalışmanın kapsamında, biyodizel-dizel harmanlarının dizel ile karşılaştırmalı yaşam döngüsü değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. B5 ve B20 biyodizel-dizel harmanları için biyodizel üretiminde, Türkiye'de elverişli iki hammadde kolza yağı ve atık yemeklik yağ göz önünde bulundurulmuştur. Küresel ısınmaya ek olarak; ötrofikasyon, asitleşme, fotokimyasal oksidant oluşumu, asidik sis, ağır metaller ve kanserojen maddeler gibi çevresel etkiler de çalışmada değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, atık yemeklik yağlardan üretilen biyodizeli Türkiye'nin birincil önceliği olarak belirlemiştir. Kolza biyodizeli harmanları karbon dioksit emisyonlarını sınırlamada olumlu performansa sahip olsa da, diğer çevresel etkiler değerlendirmeye dahil edildiğinde dizele göre daha zayıf bir çevresel performans göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Increasing energy costs and impacts of transportation on the environment cause the society to be more sensitive to environment-energy dilemma. Biofuels having biogenic carbon content is an important alternative to limit carbon dioxide emissions that cause global warming. However, global warming is not the only environmental problem. Human activities have more than one impact on the environment. Interactions between environmental impacts and total cost of these impacts are required for the comprehensive evaluation. Life cycle assessment is a comprehensive technique for assessing the environmental aspects and potential impacts associated with products. A comparative life cycle assessment of biodiesel-diesel blends with diesel is carried out within the scope of this study. Rapeseed oil and waste cooking oil, which are two available feedstock in Turkey are considered for the biodiesel production for B5 and B20 biodiesel-diesel blends. In addition to global warming other environmental impacts such as eutrophication, acidification, photochemical oxidant formation, winter smog, heavy metals and carcinogenic substances are evaluated in the study. The results of the study determine that the biodiesel produced from waste cooking oils is the first priority of Turkey. Although rapeseed biodiesel blends have a positive performance on limiting carbon dioxide emissions, they show poorer environmental performance compared to the diesel when the other environmental impacts are included in the assessment.