Artvin ilinde seçilen bir kamu kurumunun karbon ayak izi değerlendirmesi
Assessment of the carbon footprint of a selected public institution in Artvin province
  1. Tez No: 951350
  2. Yazar: UMMU GÜLSÜN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ERDEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Son yıllarda küresel ısınma ve iklim değişikliği konuları giderek daha fazla önem kazanmıştır. Artan sanayi faaliyetleri ve nüfus büyümesi, atmosferdeki sera gazı miktarını artırmaktadır. Bu gazların çevre üzerindeki etkilerini ölçmek için“karbon ayak izi”kavramı geliştirilmiştir. Karbon ayak izi, bireylerin veya organizasyonların faaliyetleri sonucunda atmosfere salınan sera gazlarının karbondioksit cinsinden ifade edilmesidir. Sera gazlarının atmosferdeki artışını sınırlamak veya dengelemek amacıyla bu gazların hesaplanması, izlenmesi ve kontrol edilmesi büyük önem taşır. Yöntem: Atmosferde sera gazlarının neden olduğu çevresel sorunların etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla birçok araştırma yapılmaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin oluşmasını engellemek ya da etkilerini en aza indirgemek amacıyla bazı yöntemler geliştirilmiş, uluslararası çalışmalara önem verilmiştir. Bu çalışmalar Hükümetler Arası İklim Değişikliği paneli, Kyoto Protokolü gibi çalışmalardır. Bazı ülkeler sera gazı emisyonlarında azaltma yönünde Kyoto Protokolünde taahhütler bildirmiştir. Ülkemiz Kyoto Protokolüne 2009 yılında taraf olmuştur. Atmosferde bulunan sera gazları içerisinde en büyük etkiye karbondioksit gazı olduğu belirlenmiştir. Karbon ayak izi, sera gazları emisyonlarının toplamının karbondioksit eş değeri birimi cinsinden ortaya konmasıdır. Bu çalışmada IPCC metodolojisi Tier yaklaşımları kullanılarak seçilen kamu kurumu ve bağlı birimlerinin 2020, 2021, 2022 ve 2023 yılları arasında oluşan doğalgaz tüketimi, kömür tüketimi, elektrik tüketimi, su tüketimi ve atık su oluşumu, ulaşımda kullanılan motorin ve benzinli araçlar ile atık verileri ele alınarak karbon ayak izi değerlendirmesi yapılmıştır. Bulgular: Artvin ilinde seçilen bir kamu kurumu ve bağlı birimlerinin tüketim verileri IPCC hesaplama yöntemine uygun hale getirilerek 2020, 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ait karbon ayak izi değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç: Karbon ayak izi değerlendirmesi yapılan kurum ve bağlı birimlerinin yıllar göre emisyon miktarlarına ulaşılmıştır. Kurum ve kuruluşların toplam yaklaşık 2020 yılında 1.786,908 ton CO2eq, 2021 yılında 1.805,212 ton CO2eq, 2022 yılında 1.916,004 ton CO2eq ve 2023 yılında ise 1.766,022 ton CO2eq olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In recent years, global warming and climate change have garnered significant attention. The expansion of industry and increasing population have led to a rise in the concentration of greenhouse gases in the atmosphere. To quantify the environmental impact of these gases, the concept of“carbon footprint”has been introduced. The carbon footprint represents the amount of greenhouse gases emitted into the atmosphere as carbon dioxide equivalent due to human activities. Calculating, monitoring, and controlling these emissions are crucial for limiting or stabilizing the increase of greenhouse gases in the atmosphere. Method: Numerous studies are being conducted to minimize the environmental impacts caused by greenhouse gases in the atmosphere. To prevent global warming and climate change or to mitigate their effects, various methods have been developed, and international initiatives have been emphasized. Notable efforts include the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) and the Kyoto Protocol. Some countries have made commitments under the Kyoto Protocol to reduce greenhouse gas emissions. Our country became a party to the Kyoto Protocol in 2009. It has been determined that carbon dioxide has the most significant impact among the greenhouse gases present in the atmosphere. The carbon footprint represents the total greenhouse gas emissions expressed in terms of carbon dioxide equivalent. In this study, a carbon footprint assessment was conducted using the IPCC Tier approach methodologies, analyzing data on natural gas consumption, coal consumption, electricity consumption, water consumption, wastewater generation, diesel and gasoline vehicle usage, and waste generation for a selected public institution and its affiliated units from 2020 to 2023. Findings: The consumption data of a selected public institution and its affiliated units in Artvin Province have been adjusted to align with the IPCC calculation methods, and a carbon footprint assessment has been conducted for the years 2020, 2021, 2022, and 2023. Conclusion: The emissions quantities of the institution and its affiliated units, for which the carbon footprint assessment was conducted, have been determined on an annual basis. It was calculated that the total emissions were approximately 1,786.908 tons CO2eq in 2020, 1,805.212 tons CO2eq in 2021, 1,916.004 tons CO2eq in 2022, and 1,766.022 tons CO2eq in 2023.