UMTS hücre planlaması için radyo dalga yayılım modellerinin incelenmesi ve kapsama alanı hesapları
Examination of radio propagation models and calculation of coverages for UMTS cell planning
  1. Tez No: 252021
  2. Yazar: ENGİN ONUR CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, üçüncü nesil haberleşme sistemleri tanıtılmış ve üçüncü nesil sistemlerin ülkemizde kurulmaya başlandığı dönemde kentsel bölgeler için kapsama alanlarının hesaplanmasında kullanılan modellerin incelenmiş ve bu modellere göre kapsama alanlarının hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra üçüncü nesil sistemlerin tanıtılması ve uygulanması konusunda bilgilendirmek amaçlı ikinci nesil sistemler anlatılmış, ikinci nesil sistemlerden 3. nesil sistemlere geçiş sırasındaki değişimlerden ve üçüncü nesil sistemlerin uygulama aşamalarından bahsedilmiştir.Bu tez çalışmasının ilk bölümünde tez çalışmasının amacından ve kapsamından bahsedilmiştir. Bu amacın gerçekleştirilmesi için uygulanan yol ve yöntemlerden, tez içerisinden bunların hangi sırayla ne düzende gerçekleştirildiğinden bahsedilmiştir.Tez çalışmasının ikinci bölümünde mobil iletişimin tarihçesi ve gelişiminden bahsedilmiştir.Tez çalışmasının üçüncü bölümünde bir öncesi nesil mobil iletişimin en çok kullanılan uygulaması olan GSM sistemlerden bahsedilmiştir. GSM sistemlerin özellikleri, çalışma prensipler ve mimarisinden bahsedilmiştir.Tez çalışmasının dördüncü bölümünde üçüncü nesil sistemlerden bahsedilmiştir. Üçüncü nesil mobil iletişimin gelişiminden, UMTS sistemlerin çalışma prensiplerinden ve ikinci nesilden UMTS `e geçiş anlatılmıştır.Tez çalışmasının beşinci bölümünde UMTS frekansları için dalga yayılımı incelenmiştir. Kentsel bölgeler için deneysel olarak üretilen modeller tanıtılmıştır.Tez çalışmasının altıncı bölümünde, beşinci bölümünde tanıtılan modellere göre, cihazların özelliklerine ve çevre koşullarına göre kapsama alanları için hücre yarıçapları hesaplanmıştır.Tez çalışmasının yedinci bölümünde kapsama alanlarını gösterimi için kullanılan Radio Mobile programı tanıtılmış, kullanımı anlatılmıştır. UMTS için kapsama alanları Radio Mobile programı ile çizilmiş ve bunların üzerine altıncı bölümde hesaplanan kapsama alanları çizdirilmiştir.Tez çalışmasının sekizinci bölümünde hesaplamalarla ve bilgisayar programıyla elde edilen sonuçlar tartışılmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, third generation communication systems are introduced and in the time period, third generation systems are set, models that can be applied for urban areas are examined and according to these models, cell radiuses are calculated. Nevertheless, for introducing third generation systems and informing about application, second generation systems are mentioned, and steps and changes of passing from second generation to third generation is mentioned.In the first chapter, the concept and the aim of this thesis are described. The way and the methods used to achieve the aim and the plan of the thesis are also described in this chapter.In the second chapter, the history and the development of mobile communication are described.In the third chapter, most used application of previous generation, GSM, are described. GSM system qualifications, working principles and architecture also described.In the forth chapter, third generation systems are introduced. It was described about development of third generation mobile communication, working principles of UMTS and passing from GSM to UMTS.In the fifth section, propagation mechanisms for UMTS frequencies are described. Propagation models these are formulized experimentally for urban areas are introduced.In the sixth section, cell radiuses are calculated according to propagation models these are mentioned in fifth section, features of hardware and environmental conditions.In the seventh chapter, computer program, Radio Mobile, which is used for calculating coverage, is introduced. Coverage for different conditions are drawn for UMTS and the coverage that is calculated in previous section is also drawnIn the eighth chapter, the calculations and the Radio Mobile coverage maps are examined and results are described.