Çift yönlü ani tip fren bloklarının modellenmesi, test ve analizi
Modelling test and analysis of two way effecting instantenous safety gears
- Tez No: 252051
- Danışmanlar: PROF. DR. C. ERDEM İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Asansörlerin kullanımı arttıkça güvenlik faktörü daha da ön plana çıkmış ve yeni sistemler geliştirilmiştir. Fren blokları asansörün emniyetini arttıran sistemler olup kabinin belirli hızı geçmesi durumunda kilitleme görevi yaparak kabinin düşmesini engellemektedir. Fren bloklarının çeşitli tipleri olup kullanım alanları değişmektedir. Bu çalışmada fren bloklarının çalışma sistemleri anlatılmış ve ani tip fren bloğu İ.T.Ü laboratuarlarında test edilmiştir. Bu testte kılavuz raya yerleştirilen gerinim ölçerler sayesinde fren bloğunun kilitlediği anda kılavuz raydaki gerilme değerleri, halat kuvveti, frenleme kuvveti ve frenleme ivmesi gibi değerler ölçülmüş ve yorumlanmıştır. Test 4, 5 ve 6 kişilik asansörler için farklı yükleme durumları için yapılmış olup farklı yükleme durumunun kılavuz ray ve fren bloklarında meydana gelen gerilmelerde nasıl değişime sebep olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın devamında Ani tip fren bloğu SOLIDWORKS programı ile modellenmiş ve ANSYS sonlu eleman analiz programı ile statiğe indirgenmiş yükler ile testlerdeki her bir durum için analiz edilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu çalışma ile ani tip fren bloğunun devreye girdiği andan itibaren kabinin ne gibi yüklere maruz kaldığı ve bu yüklerin diğer asansör elemanları üzerindeki etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Security factors became more important with the spreading use of elevators and new security devices has been designed as the time passed. Safety gears inrease security level of the elevators and when the car speed exceeds a determined speed they exert a force on the guide rail and prevent the elevator from falling. There are different types of safety gears and they differ from each other according to their using area. In this thesis the mechanics of safety gears have been explained and instantenous type safety gear has been tested in I.T.U laboratories. With this test when safety gear contacted to the guide rails, stresses on guide rails, rope force, braking force, braking acceleration could be measured and commented thanks to strain gage application on guide rails. Test has been performed for the elevators for 4, 5 and 6 persons with different loading conditions and the effect of different loading conditions on stress of guide rails and safety gears has been observed. In addition to this study instantenous type safety gear has been modeled by SOLIDWORKS software and has been analyised with finite element analysis software ANSYS by reducing the forces to static forces. With this thesis when instantenous safety gears have been activated, It has been aimed that observing the forces which car and other elevator components are subjected to.