Petrol sahalarında doğal gazın depolanması
Storage of natural gas in petroleum fields
  1. Tez No: 252055
  2. Yazar: MAHMUT TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada petrol sahalarında doğal gazın depolanması konusu incelenmiştir. Yer altında doğal gazın depolanmasına teknik açıdan bakılmış, doğal gazın depolanması projelerinde öne çıkan parametrelere değinilmiştir. Petrol sahalarında doğal gaz depolanması ile doğal gaz depolamanın yanında ek petrol üretiminin de gerçekleştirildiği vurgulanmıştır. Göz önünde bulundurulması gereken rezervuar problemleri belirtilmiştir. Örnek saha uygulamaları tartışılmış ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine değinilmiştir. Elde edilen bulgular tartışılmış ve son kısımda sonuçlar sunulmuştur. Ek bölümünde kısmen tüketilmiş bir petrol sahasında örnek bir depo rezervuar tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, storing natural gas in depleted petroleum fields was investigated. Storing of natural gas in underground and parameters which are important in storing projects were mentioned. Additional production of petroleum was emphasized while storing gas in partially depleted fields. Reservoir problems during storage operations were stated. Example storage aplications from the world were presented, and important concepts were discussed. Findings were discussed and results were supplied in the conclusion part. In the Appendix, a partially depleted petroleum field was designed as a underground gas storage reservoir.