Feasibilty study of sequestration of carbon dioxide in geological formations
Jeolojik formasyonlarda CO2 yakalama-depolama fizibilite çalışması
- Tez No: 285713
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya genelinde bazı CO2 yakalama-depolama projeleri olmasına rağmen, fazla maliyetlerinden dolayı fizibilite problemleri mevcuttur. Bu çalışmanın amacı Afşin Elbistan Termik Santrali'nin CO2 yakalama depolama projesinin fizibilite çalışmasını değerlendirmektir. Diyarbakır, Batman ve Adıyaman civarındaki aday sahaların seçimi, CO2 yakalama ve tutma kriterlerine göre belirlenmiştir. Bu değerlendirmelere göre CO2 yakalama-depolama fizibilite çalışmaları Çaylarbaşı petrol sahası, Midyat Akiferi ve Dodan CO2 gaz sahasında uygulanmıştır. Fizibilite çalışmasında, Afşin Elbistan Termik Santrali kaynaklı CO2 emisyonunun boru hattı ve tanker transferiyle bertaraf edilişi analiz edilmişir. Fizibilete çalışmasını gerçekleştirmek için, yayınlanmış literatürlerden CO2 yakalama teknolojileri tespit edilmiştir. CO2 taşınması boru hattı veya tanker aracılığı ile gerçekleşmektedir. Hesaplamalara göre, CO2'nin boru hattı ile taşınması, tanker ile taşımasından çok daha ekonomiktir. Hesaplamalarda, pompa istasyonu sayısı, boru hattı uzunluğu, CO2 debisi boru hattı maliyetini etkileyen unsurlar olduğu ortaya çıkmıştır. Tanker transfer maliyeti yakıt maliyetine, transfer mesafesine, tanker depo kapasitesine, çekici maliyetine ve CO2'nin depolanacağı depolama tank kapasitesine bağlıdır. CO2 yakalama ve tutma projesinin son aşaması ise CO2'in aday sahalara enjeksiyonu ve depolanmasıdır. Rezervuar sıcaklığı ve basıncı, akış direnci, geçirkenlik, rezervuar kalınlığı, CO2 yoğunluğu ve CO2 enjeksiyon boru çapı parametreleri enjeksiyon kuyularının sayısını ve maliyetini belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
Although there are some carbon capture and storage (CCS-CO2 sequestration) projects in all over the world, feasibility problems exist due to the high economical issues. The aim of this study is to evaluate the feasibility of a potential CCS project where the source of CO2 is Afşin Elbistan Thermal Power Plant. Selection of candidate sites in the vicinity of Diyarbakır, Batman and Adıyaman regions depends on sequestration criteria. According to sequestration criteria, CCS can be applied to Çaylarbaşı mature oil field, Midyat saline aquifer and Dodan CO2 gas field. Disposing of CO2 from the source of Afşin Elbistan Thermal Power Plant is analyzed by pipeline and tanker. CO2 capturing technologies are determined from published literature. CO2 transportation can be applied by pipeline or tanker. CO2 transportation cost by pipeline and tanker are compared. It has been calculated that, transportation by pipeline is more economical compared to tanker transportation. It is further found that the number of boosting pump stations, the length of the pipeline and CO2 mass flow rate are the issues that alter the economical aspect in the pipeline transportation. The transportation costs by tankers depend on fuel cost, distance, tanker storage capacity, pin-up cost and CO2 storage facilities. The final part of CCS project is injection and storage of CO2 to the candidate areas. Reservoir parameters which are reservoir temperature, viscosity, permeability, reservoir pressure, reservoir thickness, CO2 density mass flow rate and injection pipe diameter determine the number and cost of the injection wells.