Tarihi yarımada içerisinde bulunan Hanlar Bölgesi'nin kentsel tasarım ilkeleri açısından incelenmesi
Examining in terms of design principles the Hanlar Region in historical peninsula
- Tez No: 252056
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KILINÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'un tarihi ticaret çekirdeğini oluşturan, özgün yapı yoğunluğu, korunmuş sokak dokusu ve mimari özellikleri ile 1. Derece Koruma Bölgesi içerisinde yer alan dünyadaki tek örnek olmasından dolayı Hanlar Bölgesi incelenmiştir. Hanlar Bölgesi taşımış olduğu tarihi ve ticari kimlik ile Tarihi Yarımada'nın ve İstanbul'un en önemli ve canlı ticaret merkezlerinden biri konumundadır. Ancak günümüzde Hanlar Bölgesi geçmişteki özelliklerini kaybetmiş ve köhnemeye başlamıştır. Hanlar bölgesinin tekrar eski canlılığına kavuşabilmesi için yapılması gerekli olan kentsel tasarım projelerinde kullanılmak üzere altlık oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla hanlar bölgesinin ve han mimarisinin tarihi gelişimi incelenmiş, bölgede yapılan analiz çalışmaları ve fonksiyon planlamasına yer verilmiş ayrıca bölge, kentsel tasarım ilkeleri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout this study Hanlar Region which constitutes the historical core of trade is examined because it is the sole sample all around the world which takes place among first degree conservation zone due to its preserved specific street structure and architectural features. Hanlar Region is the most important and vivacious trade center of historical Peninsula and Istanbul with the historical and commercial identity it bears. However, today Hanlar Region has begun to lose its past characteristics and become dilapidated. The base which will be used in the urban design projects aimed at giving Hanlar Region its past vivacious again, is tried to be constituted. For this purpose the Hanlar Region and inn architecture has been examined; the analyses conducted in the region and function planning are given place, furthermore the region is examined in terms of urban design principles.