Lineer sızdırmazlık elemanlarının performans karakteristiklerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental analysis of performance characteristics of linear motion seals
  1. Tez No: 252075
  2. Yazar: MEHMET YİĞİT ÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, lineer hareketin söz konusu olduğu sistemlerde kullanılan keçelerin sürtünme ve sızdırmazlık performansları incelenmiştir. Deneylerin yapılabilmesi amacıyla kurulan tesisat ile hidrolik silindir benzeri bir sistem oluşturulmuştur. Farklı tipte ve farklı malzemelerden yapılmış hidrolik keçeler üzerinde deneyler yapılmıştır. Bu deneylerde değişen silindir içi yağ basınçları altında keçelerin krom kaplı milin hareketine uyguladıkları sürtünme kuvvetlerinin değişim karakteristikleri incelenmiştir. Bir diğer deneyde ise tek bir strok sırasında keçelerden dışarı sızan yağ miktarlarının farklı basınçlar altında göstermiş oldukları değişim miktarı incelenmiştir. Seçilen numunelerden bir grubu 1,5 yıl bekledikten sonra deney yapılmıştır ve elastomer malzemelerin bu süre içerisinde uğradıkları değişikliklerin deney sonuçlarına nasıl yansıdığı incelenmiştir. Bu sonuçlar yeni keçelerle ve 8 saat boyunca kullanılmış keçelerle yapılan deneylerin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak kullanılmadan 1,5 yıl rafta beklemiş keçelerin daha yüksek miktarda sürtünme kuvveti oluşturduğu ve kaçak yağ miktarlarının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, friction and sealing performances of linear motion seals have been observed. A new experiment apparatus has been developed to perform as a hydraulic cylinder. Experiments are done with different types of hydraulic seals which are made of different materials. Through the experiments, characteristics of the friction forces applied to the chrome plated shaft by seals, have been examined under variable oil pressures in the main cylinder. In the other experiments, the amounts of leakage from the seal in one stroke of the shaft, has been examined under variable oil pressures. Some of the sample seals were kept for 1,5 years before they were tested and the effects over elastomer materials cause by time, were determined. These results were compared with the test results of brand new samples and samples which were used for 8 hours. As a result it has been determined that, friction forces and the leakage amounts of the samples, which were kept for 1,5 year, were higher than both the new and the used samples.