Bina cephesi ve işlevlerinin görsel analiz kapsamında değerlendirilmesi
Evaluating the building facade and functions in visual analysis scope
  1. Tez No: 252114
  2. Yazar: BESTE ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada amaçlanan, cephenin, ?görsel? olarak hangi değişkenler yoluyla insana etki ettiğini, değişen ve gelişen cephe işlevlerini saptamaktır. Cephelerin analizi için, algı ve mekansal algı konulu literatür çalışmaları yapılmıştır. Algı kavramının incelenmesiyle, algısal sürecin, nesnelden öznele uzandığı saptanmıştır. Ayrıca, tasarımcının, fiziksel nesneleri, farklı değişkenler yardımıyla ve farklı örgütlenmeler yoluyla, istediği etkiyi yansıtacak şekilde tasarlayabileceği görülmüştür. Cephe kavramının işlevsel yönü irdelenmiş, tarihsel süreç içinde cephelere yüklenen işlevler belirlenmiştir. Alan çalışması için Şişli ? Halaskargazi Caddesi bina cepheleri görsel açıdan incelenmiştir. Cepheler çeşitli katmanlarda analiz edilmiş ve her analiz sonucu çeşitli bulgular elde edilmiştir. Sonuçta, cepheler üzerinde yapılan değerlendirmelerin caddenin mevcut durumuyla örtüşen bulgular yansıttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to establish the physical variables which effect on facades and the developed and changed facade functions. Perception and space perception are examined for the analysis of facades. Functional sides of the facade are examined, and the increasing importance of the facade is emphasized with the functional roles of the facade. Şişli - Halaskargazi Street building facades are examined visually as a case study. Building facades are analysed by classification into several layers. As a result of the analysis, it is seen that, the results of the analysis are overlapped with the exist building facades.