Döşeme süreksizliklerinin betonarme çerçeveli binaların davranışına etkisi
Effect of the flat slab discontinuities on reinforcement framed structures' behavior
  1. Tez No: 252118
  2. Yazar: EMRE TEKDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, döşeme süreksizliklerinin deprem yükleri altında betonarme çerçeveli yapılarda ne gibi etkiler meydana getirdiği incelenmiştir. Depreme dayanıklı bir yapıdan beklenen özeliklerden biri deprem yüklerinin yatay yük taşıyan elemanlara güvenli ve sağlıklı bir biçimde aktarılabilmesidir. Ancak döşeme süreksizlikleri hem yatay kuvvetlerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde düşey elemanlara aktarılmasını olumsuz bir şekilde etkilemekte hem de yapıda istenmeyen burulma etkileri meydana getirebilmektedir. Bu güvenlik ancak kat döşemelerinin rijit diyafram ya da rijit diyaframa çok yakın bir davranış sergileyebilmesi ve burulma etkilerinin sınır değerlerin altında tutulması ile sağlanabilmektedir. Bu çalışmada farklı tür süreksizliklere sahip yapılar modellenmiş ve analiz edilmiştir. Modeller, döşemelerdeki boşluk oranına, boşlukların planda simetrik olup olmamasına göre değişiklikler göstermektedir. Yapılan bina analizler sonucunda hangi tip süreksizliklerin tehlike arz ettiği irdelenmiştir. Analizlerin ilk bölümünde farklı oranda döşeme boşluğuna sahip simetrik yapılar, ikinci bölümde simetrik yerleştirilmemiş döşeme boşluklarına sahip yapılar, üçüncü bölümde ise büyük döşeme boşluklarına sahip yapılar incelenmiştir. Analiz sonuçları ve gerekli kontrollere ait sonuçlar tablo ve şekillerle ifade edilmiştir. Yapıların modellemeleri ve analizleri için SAP2000 programı kullanılmıştır. Çalışmada ayrıca A.B.Y.Y.H.Y., IBC ve Eurocode 8 yönetmeliklerine yer verilmiş ve depreme dayanıklı yapı tasarımından bahsedilmiştir. Çok modlu, mod birleştirme yöntemine göre yapılan çözümlemeler A.B.Y.Y.H.Y., IBC ve de Eurocode 8 yönetmeliklerinde belirtilen tüm zemin sınıflarına göre gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu yönetmeliklerde belirtilen sınır şartlarının güvenilirliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the behavior of reinforcement framed structures which are having flat slab discontinuities subjected to Earthquake loading have been investigated. One of the main properties that should be provided by an earthquake resistant structure is to distribute earthquake loads safely to the lateral load bearing elements of the structure. But slab discontinuities may harm the safety of the distribution of lateral loads and may cause unexpected torsional effects. This safety can only be provided by having the slabs behave as a rigid body diaphragm or very like a rigid body diaphragm and having the torsional effects under the limit values. In the study, a group of structure those having different kinds of slab discontinuities have been modeled and analyzed. Models differ in ratio of the spaces and place of the spaces. In the light of the analysis, it has been investigated that which kinds of discontinuities possess danger for the structure. In first chapter of analysis symmetrical structures those having different space ratios are investigated, in second chapter unsymmetrical structures are investigated and in third chapter structures having big slab space ratios are investigated. Analysis results and results of needed controls are shown by tables and graphics. To model and analyze the structures, SAP2000 computer program has been used. Turkish Earthquake Resistant Design Code, IBC and Eurocode 8 are given in the study additionally. The solutions of the models have been made for Turkish Earthquake Resistant Design Code, IBC and Eurocode 8. Multi-Modal Response Spectrum Analysis has been used as the method of solution. The results have been compared and the limit values given by the standards have been argued.