Farklı döşeme boşluğuna sahip yapıların yatay deprem kuvveti etkisi altında davranışlarının incelenmesi
Structures with different slab openings investigate of behaviour under horizontal earthquake forces
  1. Tez No: 332982
  2. Yazar: ANIL KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında döşeme süreksizliklerinin deprem kuvvetleri etkisi altında betonarme çerçeveli yapılarda nasıl etki meydana getirdiği incelenmiştir. Bu etkiyi görebilmek için çözümler iki gruba ayrılmıştır. Çözümlerde ilk olarak eşdeğer deprem analizi yöntemi kullanılarak aks süreksizliğinde nasıl değişiklikler meydana geldiği ve bunun sonucunda yapılarda düşey taşıyıcı elemanlarda ne türlü değişimler oluşacağı incelenmiştir. İkinci grup çalışmada ise modal analiz yöntemi kullanılmıştır. Her model ayrı ayrı ele alınıp rijit ve esnek diyafram olarak tanımlanmıştır. Rijit diyaframlı modele göre esnek diyaframlı modelde oluşacak değişimler belirlenmiştir. Bunun sonucunda hangi boşluk oranına sahip yapı için hangi tip diyafram kabulü modellemesinin yapı davranışı bakımından doğru sonuç vereceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the behavior of reinforcement framed structures which are having slab discontinuities subjected to earthquake forces how impact cause have been investigated. In solutions divided into two groups. The first group study, the effects have been investigated axle continuity have been occur with changes in the structure.In this investigation, the same eartquake forces applying all models and the behaviors of models have investigated internal forces, flat displacement and slap stresses controls. In the second group study, each model have analyzed seperatly with both rigid diaphram and flexible diaphram. It has been identified by examining the behavior of the structure that these descriptions of diaphram are suitable for which types of models. The results of all analysis results and the necessary controls have expressed in tables and figures.