Modifiye montmorillonitlerin hazırlanması ve adsorpsiyon kinetiklerinin incelenmesi
Preparation and adsorption kinetic investigation of modified montmorillonites
- Tez No: 252119
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSELİ UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, sodyum montmorillonit oktadesil amonyum klorür (ODACl), benzil dimetil hekzadesil amonyum klorür (BDMHDACl), glisidil trimetil amonyum klorür (GTMACl) ile modifiye edilmiştir. Metilen mavisinin sulu çözeltiden organomontmorillonit üzerine adsorpsiyon kinetiği, başlangıç boyar madde derişimi, sıcaklık ve adsorban miktarına bağlı olarak ?maks.=663 nm'de UV-VIS spektroskopisi tekniği kullanılarak çalışılmıştır. Adsorplanan metilen mavisi miktarının sıcaklıktaki düşüşle, adsorban miktarındaki ve başlangıç boyar madde derişimindeki artışla arttığı gözlenmiştir. Metilen mavisinin adsorpsiyon kinetiğinin yalancı ikinci derece kinetiğine uyduğu görülmüştür. Adsorpsiyon standart entalpi değişimi ve standart entropi değişimi için negatif değerler elde edilmesi, adsorpsiyonun düşük sıcaklıklarda kendiliğinden oluştuğunu gösterir. Bu durum, adsorpsiyon standart serbest enerji değişiminin negatif çıkması ile de desteklenmektedir. Yapılan deneysel hesaplamalarda GTMACl MMTin metilen mavisi adsorplamadaki etkinliğinin BDMHDACl MMT ve ODACl MMTe oranla daha fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sodium montmorillonite was modified with octadecyl ammonium chloride (ODACl), benzyl dimethyl hexadecyl ammonium chloride (BDMHDACl), glycidyl trimethyl ammonium chloride (GTMACl). Adsorption kinetics of methylene blue onto these organomontmorillonite from aqueous solution were investigated using UV-VIS spectroscopy at ?max.=663 nm, depending upon the initial dye concentration, temperature, and amount of adsorbent. It was found that the amount of adsorbed methylene blue increased with decreasing temperature, with increasing amount of adsorbent and with increasing initial dye concentration. The rate of adsorption of methylene blue was found that the pseudo-second-order mechanism is predominant. The negative values of standard adsorption enthalpy change and standard entropy change for methylene blue adsorption support the fact that the reaction is spontaneous at low temperature and the negative value of standart free energy change is also supported by these values. According to experimental results, it was concluded that GTMACl MMT is a more effective adsorbent in methylene blue adsorption than BDMHDACl and ODACl MMT.