Kimyasal katkıların sıva harçları üzerindeki etkileri
Effects of chemical additives on plasters
  1. Tez No: 252123
  2. Yazar: YÜCEL BABADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada sıva ve harç yapımında kullanılan farklı kimyasal katkıların sıva ve harçların üzerindeki etkileri incelenmiştir. Taze ve sertleşmiş harç deneyleri yapılarak deney sonuçları standarta göre değerlendirilmiştir. Deneylerde dolgu malzemesi olarak TS EN 480-13'e uygun kum, bağlayıcı olarak CEM I PÇ 42,5 çimento, karma suyu ve 6 adet kimyasal katkı kullanılmıştır. Katkılar, kimyasal esaslarına göre BYG, H,Y-MFS, BYH, BYG-2 ve BY olarak isimlendirilmiştir. Toplam 6 adet katkılı 1 adet katkısız referans harç olmak üzere 7 adet sıva harcı karışımı yapılmıştır. Standartta belirtildiği gibi; normal, uzatılmış ve 1 saat bekletilmiş karışımlar yapılarak taze harç deneyleri yapılmıştır. Daha sonra eğilme-basınç, kılcal su emme, ısıl genleşme, rötre ve yapışma dayanımı tayini deneyleri yapılmıştır. Bunun yanında uygulamada olabilecekleri görmek amacıyla 30x30 cm boyutundaki alt betonlara sıva uygulaması yapılarak çatlak gelişimi gözlenmiştir. Deneysel kısımda detaylı olarak yapılan çalışmalar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research; effects of different types chemical additives, which are used in plaster production, on plasters and mortars are evaluated. Fresh and hardened plaster tests are performed and evaluated based on the relevant standarts. During the experimental tests; sand, complying with TS EN 480-13, is used as filling material. CEM I PÇ 42.5 type cement is used as binder material. Properties of six different chemical additives are tested. Additives are coded as BYG, H, Y-MFS, BYH, BYG-2 and BY based on their chemical composition. Totally 7 plaster mixes are used, including a reference mix, without admixture. As specified in the standart, normal mix, extended mix and 1 hour waited mix were tested and after that fresh mortar experiments are performed. On the other hand, plaster is also applied on 30x30 cm subconcrete to see the crack propagation. All experiments and inspections are explained in the experimental part of the thesis.