Sıvılaşma analizi ile ilgili bir inceleme
A study towards liquefaction analyses
- Tez No: 252135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TUĞRUL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan bu çalışmada EUROCODE 8 ? 1998 ve ABBYYHY şartnamelerinin esaslarına göre Excel programı ile kohezyonlu tabakalar için kriterlerin, relatif sıkılık krtiterinin, sıvılaşma riski taşımayan tabaka kalınlığına bağlı kriterin, CPT, SPT ve kayma dalgası hızı deneyleri ile yapılan karakterizasyonların, ampirik kriterin ve eşik ivme kriterinin sonuçlarının değerlendirildiği bir hesaplama programı hazırlanmıştır. Programda hesaplama sonuçları iki adet özet grafik raporu ve bir adet özet tablo raporu şeklinde görülmektedir. ?Özet Tablo Raporu? seçilen tek bir deprem şiddeti (Mw) için hesap adımlarının tablo halinde bir özeti şeklindedir ki bu tablo tahmini sıvılaşma şiddetini (IL) de içerir. ?Özet Grafik Raporu (1)?, periyodik kayma gerilmesi kriteri hesap sonuçları ile beş adet yöntemle belirlenmiş güvenlik sayılarının derinlikle değişimini gösteren grafikleri içerir. ?Özet Grafik Raporu (2)?, seçilen farklı dört adet deprem şiddeti için her bir yöntemle hesaplanmış güvenlik sayılarının ayrı ayrı beş adet grafikte derinlikle değişimini gösterir. Ayrıca bu hesaplama programı kullanıcıya yetersiz veri durumunda sıvılaşma hesabı için gerekli parametrelerin farklı araştırmacılar tarafından ortaya konulan ve kullanıcının seçeceği korelasyonlar ile hesaplanması olanağı tanıyarak hesabı yürütmekte, aynı zamanda korelasyonların karşılaştırması için olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, by using EUROCODE 8 ? 1998 ve ABBYYHY standarts, and by using the Excel programme, a calculation programme has been prepared which evaluates the results of criteria for cohesionless soils, relative density criteria, unliquifiable soil criteria, SPT,CPT and shear wave (S-wave) velocity based characterization, emprical criteria, threshold acceleration method.The results of the calcultions which this new programme runs, show the results as two kind of graphical summary report and a table summary report. ?Table Summary Report ? is a summary of calculation steps for only a chosen magnitude of an earthquake (Mw) as a table and this table shows the liquefaction index (IL). ?Graphical Summary Report (1)? shows the SPT,CPT and shear wave (S-wave) velocity based characterization results and the depth-safety factors which have been calculated by five different methods. ?Graphical Summary Report (1)? shows the results of these five safety factors ? earthquake magnitude-depth relationship on five different graphs.This calculation programme gives a choice to user to choose a correlation for a needless data to give a result; so also user can compare the results according to different correlation of different investigators.