Karayolu ve havaalanı üstyapı tasarım yöntemleri, karşılaştırması ve Türkiye uygulamaları
Design of highway and airport pavements, differences and applications in turkey
- Tez No: 252136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRİYE İYİNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada; karayolu ve havaalanı üstyapı tasarımında kullanılan yöntemlerin esasları açıklanmış, üstyapı tasarım parametreleri açısından karayolu ve havaalanı üstyapı tasarımı yöntemlerinin, esnek ve rijit üstyapı için karşılaştırması yapılmıştır. Türkiye'de üstyapı uygulamaları ile ilgili genel bilgi verilmiş ve örnekler sunulmuştur. Türkiye'deki üstyapı uygulamalarına ait örneklerin verileri ile karayolu üstyapı tasarımı için AASHTO 1993 tasarım yöntemi ve havaalanı üstyapı tasarımı için FAA tasarım yöntemi kullanılarak esnek ve rijit üstyapı tasarımları yapılmış ve karayolu ile havaalanı tasarım yöntemleri, bu iki yöntem esas alınarak, tasarım parametreleri açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmada açıklanan ve karşılaştırması yapılan yöntemler karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; highway and airport pavement design methods are explained and differences between highway and airport design concepts for pavement design parameters, both flexible and rigid pavements are displayed. There is an introduction and examples about applications in Turkey. Pavements layer thickness are calculated according to FAA and AASHTO 1993 pavement design methods explained in this study. Highway and Airport pavement design are compared, according to design parameters for both flexible and rigid pavement. There?s a conclusion that pavement design methods explained in this study and compared with applications.