Sınıf II bölüm I maloklüzyonlu olgularda alt-üst 1 premolar ve sadece üst 1 premolar çekimli tedavi sonuçlarının ve postretansiyon stabilitelerinin sefalometrik incelenmesi
  1. Tez No: 25219
  2. Yazar: YEŞİM ŞENÇİFT(AYTAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YUKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Sınıf II Bölüm 1 mal okl üzyonl u olguların alt-üst 1. premolar ve yalnız üst 1. premolar çekimli tedavilerinin sonuç ve stabil itelerinin incelenmesi ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi çalışmanın amacı nı oluşturmuştur. Araştırmamız 16'sı alt ve üst 1. premolar çekimli, 16'sı ise yalnız üst 1. premolar çekimli tedavi edilmiş 20 ' si kız, 12'si erkek, toplam 32 bireyin tedavi öncesi, tedavi sonrası ve postretansiyon dönemlerinde alı nan lateral sefa! ograml arı üzerinde longitudinal olarak yürütülmüştür. Bu sefal ograml arda yapılan çizimler üzerinde gerçekleşirilen iske- letsel, dental ve profil yumuşak doku ölçümleri, Wilcoxon ve Mann-Whitney-U testleri yardımıyla karşılaştırılmıştır. Böylelikle incelenen parametre lerde tedavi ile ve postretansiyon döneminde ortaya çıkan değişiklikler değerlendirilmiştir. Sonuçta, bu iki tedavi yaklaşımının Sınıf II Bölüm 1 olguların is- keletsel ve dental yapılarıyla yumuşak doku profilleri üzerindeki etki lerinin belirgin bir farklılık göstermediği ortaya konmuştur. Tedavi sonuç ları, tedavi planlamasına ve uygulanan mekaniğe olduğu kadar, hastanın tedaviye başladığı yaşa, tedaviye olan uyumuna ve bireysel cevabına da bağlıdır düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate the changes which occur during the treatment of the Class II Division 1 malocclusion by extraction of four first premolars and upper first premolars only, and to determine if any significant differences exist between the two treatment groups. The study is carried out on the lateral cephalograms of 16 cases treated by the extraction of upper and lower first premolars and 16 cases by the extraction of upper first premolars only. The lateral cephalograms are obtained at the start of treatment, the end of treatment and at postretention. 20 of the cases are females and 12 are males. The changes noted in the skeletal and dental structures and the soft tissue profile are compared by the use of Wilcoxon and Mann-Whitney-U tests. The results of the investigation indicate that there is no signi ficant difference between the results and stability of the two treatment approaches.